Musimy zacząć implementować zapisy pakietu energetyczno-klimatycznego

Musimy zacząć implementować zapisy pakietu energetyczno-klimatycznego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

O tym czy Unia Europejska dobrze robi promując odnawialne źródła energii, czy dobrze je promuje, czy odpowiednio zostały wpisane w pakiet energetyczno-klimatyczny i czy Polska skutecznie wdraża zapisy pakietu dyskutowali uczestnicy sesji „Odnawialne źródła energii a polityka UE” zorganizowanej w ramach III Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

- Mam bardzo mieszane uczucia jeśli chodzi o osiągnięcia Unii Europejskiej w dziedzinie energetyki odnawialnej. Najwyższa pora aby dokonać oceny skutków obowiązujących przepisów wdrażanych dyrektywą 2009/28/WE w sprawie promocji zużycia energii z odnawialnych źródeł. Dyskutując na temat celów związanych z ochroną klimatu nie możemy zapominać o innych celach wynikających z dyrektywy jak zmniejszenie uzależniania wspólnoty od nośników energii, w tym ropy naftowej dla sektora transportu, czyli bezpieczeństwo energetyczne. To nam umyka – mówił Kazimierz Żmuda, wicedyrektor Departamentu Rynków Rolnych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Kolejny cel, który był jasno określony a nam umknął, to wykorzystanie potencjału OZE do wzrostu innowacyjności gospodarki. Realizacja ważnych celów klimatycznych nie może ograniczać wzrostu gospodarczego wspólnoty. Jeżeli zdecydowaliśmy się na ponoszenie kosztów związanych z OZE to powinniśmy mieć z tego wymierne korzyści, a nie tylko ulotne procenty. Realizacja celów klimatycznych przyjętych przez UE nie poprawi stanu klimatu, to musi być współdziałanie wszystkich krajów świata – dodał Żmuda.

Jak podkreślał prof. Tadeusz Skoczkowski z Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej, polityka klimatyczna jest stałym elementem całej polityki Unii Europejskiej, zarówno energetycznej, przemysłowej jak i społecznej.

- Polityka klimatyczna UE jest bardzo dobrze odbierana społecznie w krajach zachodnich. Następnym jej celem, który jest mało rozpowszechniony w Polsce, jest przebudowa systemu energetycznego Europy. To narzędzie, które ma Europie przynieść nowe technologie energetyczne. Jeżeli Europa chce myśleć o przetrwaniu swojej gospodarki, musi myśleć o nim w oparciu o nowoczesne technologie - podkreślał prof. Skoczkowski. - Nie potrafimy w Polsce budować świadomości co do przyszłości energetycznej Polski. Budujemy naszą przyszłość energetyczną w oparciu o strach, że zabraknie nam energii, a powinniśmy budować ją w poczuciu nadziei, obowiązków, wysiłku. Powinniśmy się wreszcie rozprawić z pojęciem taniej energii, czy też państwowej energii. Cena za energię, którą płacimy jest wynikiem gry rynkowej lub przemyślanej polityki prezesa URE – dodał prof. Skoczkowski.

Zdaniem prof. Skoczkowskiego nie możemy stawiać pytań o to czy rozwijać energetykę jądrową czy wykorzystującą źródła odnawialne. Bezpieczeństwo energetyczne kraju to różnorodność źródeł energii.

Zdaniem Jarosława Mroczka, wiceprezesa Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej na dyskusję na temat celów określonych w pakiecie energetyczno-klimatycznym jest już za późno. Teraz powinniśmy skupić się na implementacji przepisów do prawa Polskiego.

- Jesteśmy częścią Europy, to jest nasza polityka, pod którą się podpisaliśmy. W większości krajów unijnych przepisy zostały już wdrożone, my jesteśmy daleko w tyle - podkreślał Jarosław Mroczek.

Według prof. Krzysztofa Żmijewskiego, Sekretarza Generalnego Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji, aby zrównoważyć bilans energetyczny w Polsce do roku 2015 mamy tylko dwie możliwości, czyli inwestycje w efektywność energetyczną i OZE.

- O innych możliwościach można tylko rozmawiać i pisać, ale musimy zdać sobie sprawę z tego, że nie powstanie żadna elektrownia systemowa (ani gazowa, ani węglowa, ani żadna inna) do roku 2015, ponieważ żadna nie jest obecnie w budowie, nie ma kontraktów wykonawczych. To papierowi inwestorzy – tłumaczył prof. Żmijewski.

Przy czym rozwój energetyki odnawialnej opierać się powinien przede wszystkim na rozproszonych mikro źródłach i polityce wspierającej prosumentów.

Jedyny, ale największy i najtrudniejszy do rozwiązania problem wiążący się z rozwojem mikro źródeł to przyłączanie ich do sieci energetycznej.

- Podstawową barierą jest przyłączanie do sieci. Obecnie warunki przyłączenia do sieci dla małych obiektów są takie jak dla dużych. Na przykład przyłączenie biogazowni o mocy 35 kW to koszt 100 tys. zł. Tak być nie może - mówił Kazimierz Żmuda, wicedyrektor Departamentu Rynków Rolnych w MRiRW.

- Dla mikro i piko źródeł energii nie powinno być limitów przyłączeń. Powinny być przyłączane wszystkie urządzenia posiadające odpowiednią homologację. Jedyną opłatą po stronie prosumentów powinno być pokrycie kosztów wymiany liczników na dwukierunkowe, a dla każdej firmy dystrybucyjnej powinno się wprowadzić obowiązek przygotowania rocznego potencjału przyłączeń do sieci - dodał prof. Krzysztof Żmijewski.

Tego problemu nie ma natomiast przy rozwoju energetyki cieplej opartej o odnawialne źródła.

- Jedyny problem to świadomość ludzi. Nie ma protestów społecznych i protestów ekologów. Nie trzeba też od nikogo dzierżawić ziemi, a ludzie sami dbają o montaż i o eksploatację. Tego typu inwestycje można zrealizować niemalże natychmiast – mówił Ernest Kuliczkowski, członek zarządu Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej.

Jednak, jak zgodnie wskazywali wszyscy paneliści, rozwój energetyki odnawialnej wymaga przede wszystkim skonstruowania jasnych i przejrzystych przepisów prawnych na poziomie krajowym.

- Pamiętajmy o tym, że OZE nie powinno rodzić nowych problemów ekonomicznych czy gospodarczych. Do energetyki odnawialnej powrócono po latach po to by rozwiązywać problemy gospodarcze, klimatyczne i społeczne. Moim zdaniem jednak Sejm w tej kadencji nie uchwali ustawy. Jeżeli wejdzie ona w życie z dniem 1 stycznia 2013 to będzie bardzo dobrze – podsumował Kazimierz Żmuda z MRiRW.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Musimy zacząć implementować zapisy pakietu energetyczno-klimatycznego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!