XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Na wsparcie modernizacji energetyki może być nawet ponad 700 mln EUA

Na wsparcie modernizacji energetyki może być nawet ponad 700 mln EUA
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Maksymalny możliwy przydział uprawnień do emisji CO2 dla wsparcia krajowej energetyki w latach 2021-2030 to około 720 mln EUA (uprawnień do emisji jednej tony dwutlenku węgla). Finalne decyzje dotyczące całościowej skali wsparcia energetyki w Polsce będą musiały zostać podjęte przez rząd najpóźniej do końca września 2019 roku z uwagi na wymogi dyrektywy EU ETS – mówi Maciej Burny, dyrektor Departamentu Relacji Międzynarodowych PGE Polska Grupa Energetyczna.

  • Polska w okresie 2021-2030 będzie beneficjentem mechanizmów solidarnościowych wynikających z dyrektywy EU ETS, tj. bezpłatnego przydziału uprawnień do emisji – derogacja (art. 10c) oraz Funduszu Modernizacyjnego - FM (art. 10d)
  • Dyrektor Maciej Burny wyjaśnia, że z mechanizmu derogacji (uchylenia części normy prawnej - red.) możliwe będzie uzyskanie darmowych uprawnień do emisji CO2 na inwestycje zmniejszające wpływ energetyki węglowej na środowisko; FM takich możliwości nie daje.
  • Generalnie po 2020 roku, jak wskazuje Burny, w ramach mechanizmów wsparcia energetyki uprawnieniami do emisji z EU ETS następuje zmiana z pomocy częściowo operacyjnej na pomoc stricte inwestycyjną.


Jaka pula darmowych uprawnień do emisji CO2 z tytułu derogacji przypadnie polskiej energetyce na lata 2021-2030?

Zgodnie z postanowieniami zrewidowanej dyrektywy EU ETS państwa członkowskie o PKB per capita niższym niż 60% średniej unijnej według danych z 2013 roku są uprawnione do przeznaczenia w latach 2021-2030 części krajowej puli aukcyjnej na przydział dla instalacji wytwarzających energię elektryczną.

Czytaj także: Efektywność energetyczna sposobem na redukcję emisji CO2

W wariancie podstawowym udział ten może wynieść do 40% puli krajowej, co w przypadku Polski byłoby równoznaczne z przydziałem dla energetyki około 280 mln uprawnień do emisji CO2 (EUA).

Zrewidowana dyrektywa EU ETS stwarza jednak możliwość zwiększenia puli bezpłatnie przyznanych uprawnień do emisji do 60% puli krajowej, czyli do około 416 mln EUA. Pod warunkiem, że te uprawnienia, zwiększające pulę z 40% do 60% będą pochodzić ze specjalnej „puli solidarnościowej”, albo puli uprawnień, które nie zostaną bezpłatnie przydzielone wytwórcom energii elektrycznej w ramach obecnego okresu rozliczeniowego EU ETS.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Na wsparcie modernizacji energetyki może być nawet ponad 700 mln EUA

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!