XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Na zmianach klimatycznych można zarobić

Na zmianach klimatycznych można zarobić
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ocieplenie klimatu stało się świetnym produktem dla instytucji finansowych. Handel polskimi prawami do dwutlenku węgla przekroczył 3 mld zł, a zielona energia to coraz modniejsza i bardziej opłacalna lokata kapitału.

Inwestycje związane z ochroną klimatu można porównać z dawnym boomem internetowym. Oba sektory opierają się na młodych, prężnych firmach wykorzystujących najnowsze technologie. Różnią się natomiast zyskami, bo w przypadku zielonej energii pojawiają się one z pomocą państwa, przynajmniej na razie. Ale dla instytucji finansowych jest to duży plus - napisała "Rzeczpospolita".

- Poważne koncerny informatyczne, lotnicze, a także gwiazdy muzyki chcą inwestować w ochronę środowiska, by poprawić swój wizerunek. Poza tym liczą na przyszłe zyski - twierdzi Adam de Sola Pool, dyrektor generalny funduszu venture capital PS Wind Management Polska, który zamierza w naszym kraju rozwijać projekty o wartości ponad 2 mld euro.

Zarobki związane ze zmianami klimatycznymi nie muszą mieć pokrycia w realnych inwestycjach. Dowodzi tego handel prawami do emisji dwutlenku węgla, który kwitnie na światową skalę - czytamy w "Rz".

Bruksela wprowadziła limity emisji tego gazu dla przedsiębiorstw w 2005 r. Polskie firmy, jeszcze zanim fizycznie dostały uprawnienia, już nimi handlowały. Jak ocenia serwis Transfer CO2, do połowy kwietnia tego roku właściciela zmieniło 62,6 mln ton polskiego dwutlenku węgla. Cenę prawa do emisji jednej tony można ocenić średnio na 15 euro, więc wartość obrotu polskimi prawami przekroczyła 900 mln euro.

- Coraz bardziej aktywne na tym rynku stają się instytucje finansowe, które specjalizują się w przeprowadzaniu bardziej skomplikowanych operacji, np. przenoszeniu uprawnień z innych krajów - opowiada "Rz" Maciej Wiśniewski, prezes firmy doradczej Consus, która jako członek giełdy Powernext specjalizuje się w handlu prawami do emisji dwutlenku węgla.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na zmianach klimatycznych można zarobić

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!