XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Nadal bez końcowego porozumienia na konferencji Rio+20

Nadal bez końcowego porozumienia na konferencji Rio+20
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Uczestnicy światowej konferencji ONZ ws. zrównoważonego rozwoju w Rio de Janeiro nadal nie ustalili treści końcowego porozumienia. Ponieważ w wyznaczonym terminie negocjacje zakończyły się fiaskiem, własną propozycję zgłosiła - jako gospodarz - Brazylia.

Końcowa deklaracja o charakterze politycznym w sprawie zrównoważonego rozwoju ma zostać przyjęta na kończącym konferencję Rio+20 szczycie przedstawicieli państw i rządów, który zaczyna się w środę. Ponieważ jednak kraje członkowskie ONZ nie zdołały uzgodnić tego porozumienia, obecnie negocjowany jest tekst przedłożony przez Brazylię. Termin zakończenia tych rokowań wyznaczono na poniedziałek.

W założeniu dokument ten ma głosić m.in. potrzebę dążenia w skali globalnej do zrównoważonego rozwoju, pojmowanego jako powiązany ściśle ze sobą rozwój gospodarczy, społeczny - czyli m.in. walka z biedą i poprawa standardów życia - przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego, m.in. poprzez racjonalne gospodarowanie zasobami.

Kierowane obecnie przez Brazylijczyków negocjacje dotyczą jeszcze celów i ram instytucjonalnych zrównoważonego rozwoju oraz sposobów wdrożenia przyjętych rozwiązań. Według przedstawicieli Brazylii, reakcja stron na zaproponowany przez nich tekst porozumienia była "zachęcająca".

Ciągle negocjowana jest m.in. kwestia transferu technologii, pozwalających rozwijać "zieloną" gospodarkę z krajów rozwiniętych - do biednych oraz finansowanie tego procesu. Poszczególne zapisy na ten temat były kwestionowane przez różne grupy państw rozwiniętych.

Brazylia zaproponowała, by zaakcentować dostęp wszystkich państw do tych technologii jako elementu zrównoważonego rozwoju, ale na uzgodnionych warunkach, które jednak biorą pod uwagę zbalansowany system ochrony własności intelektualnej.

Równolegle z negocjacjami kolejny dzień trwa dyskusja nad proponowanymi rozwiązaniami z przedstawicielami biznesu i społeczeństwa obywatelskiego, m.in. organizacji pozarządowych. Wnioski z tego dialogu zostaną przekazane uczestnikom końcowego szczytu.

Również równolegle z negocjacjami i dialogiem trwają fora biznesowe nt. zrównoważonego rozwoju. Przedstawiciele biznesu prezentują swoje propozycje i poglądy na możliwości prowadzenia działalności z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju, mogą składać też dobrowolne deklaracje co do wdrażania takich zasad.

Na przykład jedna z globalnych sieci odzieżowych zadeklarowała, że do 2020 r. będzie używać wyłącznie bawełny z upraw prowadzonych w sposób zrównoważony. Z kolei światowy producent chemii, m.in. dla gospodarstw domowych obiecał, że do tego samego roku zastąpi w swoich produktach 25 proc. materiałów pochodzących z przemysłu petrochemicznego - materiałami pochodzenia naturalnego, podlegającymi recyklingowi. Ta sama firma zadeklarowała, że wypuści na rynek produkty pozwalające - dla zaoszczędzenia energii - prać większość tkanin w zimnej wodzie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nadal bez końcowego porozumienia na konferencji Rio+20

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!