Najważniejsze propozycje zmian w prawie energetycznym

Najważniejsze propozycje zmian w prawie energetycznym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

29 czerwca przedłożony został rządowy projekt ustawy zmieniającej aktualnie obowiązujące prawo energetyczne (druk sejmowy nr 2176). Celem proponowanych zmian jest dalsza implementacja prawa Unii Europejskiej a także uregulowanie kwestii wynikających z doświadczeń w stosowaniu dotychczasowych przepisów.

Obecnie projekt stanowi przedmiot prac sejmowej Komisji Gospodarki. Posiedzenie – w trakcie którego miało miejsce pierwsze czytanie projektu – odbyło się 26 sierpnia.

- Zmiany dotyczą kilku kluczowych zagadnień obejmujących przede wszystkim bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej, procedurę wyznaczenia operatorów systemów elektroenergetycznych i gazowych, procedurę zmiany sprzedawcy paliw gazowych lub energii, wydawanie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej oraz obowiązku sprzedaży energii elektrycznej w sposób zapewniający równy publiczny dostęp do tej energii - mówi Paweł Magierowski z kancelarii Baker & McKenzie.

Jak dodaje Paweł Magierowski, w zakresie bezpieczeństwa dostaw operatorowi systemu przesyłowego elektroenergetycznego przyznano uprawnienie do wprowadzenia czasowych ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej w sytuacjach wystąpienia niedoborów mocy elektrycznej oraz wprowadzono zasady odpowiedzialności operatora za szkody powstałe w wyniku wprowadzonych ograniczeń. Operatorzy będą określać wymagania i wskaźniki w zakresie bezpieczeństwa pracy w sieci i zapewnienia ich dotrzymania w instrukcjach ruchu i eksploatacji sieci, które w całości będą podlegać zatwierdzeniu przez Prezesa URE. Nałożono także na wytwórców energii elektrycznej obowiązek wytwarzania tej energii i utrzymywania rezerw mocy wytwórczych oraz współpracy z operatorem właściwego systemu elektroenergetycznego.

- Planowana nowelizacja obejmuje nową procedurę wyznaczania operatora systemu dla wszystkich sieci i instalacji gazowych i elektroenergetycznych, umożliwiając Prezesowi URE wyznaczenie takiego operatora z urzędu w przypadku braku stosownego wniosku właściciela sieci. Zasadniczo regulacja ma zagwarantować praktyczne funkcjonowanie operatora systemu dla każdego elementu systemu elektroenergetycznego lub gazowego - dodaje Andrzej Stefanowicz z kancelarii Baker & McKenzie.

Projekt wprowadza ujednoliconą procedurę zmiany sprzedawcy paliw gazowych lub energii. Uregulowane zostały terminy rozwiązania umów sprzedaży energii lub paliw gazowych z dotychczasowymi sprzedawcami, a nadto sformułowany został obowiązek sporządzania i publikowania przez sprzedawców na stronach internetowych ofert sprzedaży energii lub paliw gazowych.

Andrzej Stefanowicz zwraca uwagę, że istotnym zmianom została poddana procedura przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. W założeniu regulacja ma ograniczyć działania spekulacyjne przy rezerwowaniu mocy przyłączeniowej farm wiatrowych. Służyć ma temu obowiązek wnoszenia zaliczki na poczet opłaty za przyłączenie - 30 tys. zł za każdy przyłączany MW, dołączania do wniosku o przyłączenie wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, a także obowiązek publikowania przez operatorów informacji o przyłączanych podmiotach, wydanych warunkach oraz dostępnych mocach przyłączeniowych. Wprowadzono także termin wydania warunków przyłączenia do sieci i określono finansowe konsekwencje jego niezachowania przez przedsiębiorstwo energetyczne.

W odniesieniu do wytwórców energii, którzy mają prawo do otrzymywania środków na pokrycie kosztów osieroconych na podstawie ustawy o rozwiązaniu KDT lub wchodzących w skład przedsiębiorstwa zintegrowanego pionowo nałożono obowiązek sprzedaży określonej części energii w drodze otwartego przetargu lub na giełdzie towarowej. W przypadku istnienia określonych przesłanek, wytwórca może być zwolniony z powyższego obowiązku na podstawie decyzji Prezesa URE.

W opinii prawników z kancelarii Baker & McKenzie z innych istotnych zmian należy zwrócić uwagę na stworzenie podstaw prawnych do podłączania biogazowni do sieci gazowych oraz wprowadzenie systemu wsparcia biogazu analogicznego jak system wsparcia OZE, objęcie istniejącym systemem wsparcia dla energii produkowanej w wysokosprawnej kogeneracji metanu uwalnianego z kopalń oraz gazu uzyskiwanego z przetwarzania biomasy, wprowadzenie zasad wykorzystania i uzupełniania obowiązkowych zapasów paliw przez wytwórców energii elektrycznej lub ciepła oraz określenie terminów opracowywania i aktualizacji przez gminy projektów założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, paliwa gazowe i energię elektryczną.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Najważniejsze propozycje zmian w prawie energetycznym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!