Nie będzie kopalni uranu przy granicy Hiszpanii z Portugalią. Na razie

Nie będzie  kopalni uranu przy granicy Hiszpanii z Portugalią. Na razie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Inwestor planujący budowę pierwszej odkrywkowej kopalni uranu w Unii Europejskiej odstąpił od projektu. Przedsięwzięcie miało być realizowane w północno-zachodniej Hiszpanii przy granicy z Portugalią - poinformowały we wtorek media w obu krajach.

Władze największej portugalskiej organizacji ekologicznej Quercus zdementowały doniesienia mediów, że to hiszpański rząd Pedro Sancheza zdecydował o rezygnacji z wykonania projektu przez australijskiego przedsiębiorcę.

"Krążąca w mediach informacja o rezygnacji z budowy odkrywkowej kopalni uranu jest prawdziwa. Fałszywa jest tymczasem wiadomość, że to rząd Hiszpanii z własnej inicjatywy zablokował to przedsięwzięcie. Nie dojdzie ono do skutku tylko dlatego, że inwestor nie dopełnił w terminie wszystkich formalności" - powiedział  wiceszef Quercusa Nuno Sequeira.

Ekolog dodał, że rezygnacja z projektu o nazwie Retortillo w gminie Villavieja de Yeltes koło Salamanki nie oznacza, że w przyszłości przy hiszpańsko-portugalskiej granicy nie powstanie odkrywkowa kopalnia uranu.

"Retortillo to zaledwie jedno z około dwudziestu złóż uranu znajdujących się w pobliżu Salamanki, które w każdej chwili mogą być eksploatowane. Ryzyko, że powstanie tam odkrywkowa kopalnia uranu, wciąż jest wysokie. Dwie są już w fazie planowania" - powiedział Sequeira.

Portugalski ekolog dodał, że jego organizacja będzie naciskać na rząd w Madrycie, aby zakazał jakichkolwiek inwestycji w złoża uranu w pobliżu granicy z Portugalią.

W lutym br. władze Portugalii zapowiedziały, że podejmą działania w celu blokady budowy kopalni uranu w Hiszpanii na obszarze przygranicznym. Wiosną organizowane były tam m.in. protesty oraz spotkania deputowanych z obu krajów.

Rządzący do maja Hiszpanią gabinet Mariano Rajoya tłumaczył, że funkcjonowanie kopalni Retortillo nie będzie mieć żadnego wpływu na portugalską strefę przygraniczną, a władze Portugalii nigdy wcześniej nie prosiły o udział w badaniach nad ewentualnymi negatywnymi konsekwencjami nowej inwestycji.

"To pokrętne tłumaczenia. Uruchomienie kopalni uranu mogłoby nie tylko spowodować zatrucie lokalnego środowiska, ale groziłoby też większym skażeniem z uwagi na przepływającą tam rzekę Douro" - wskazał Sequeira.

Konflikt o kopalnię uranu to drugi w ostatnim czasie spór o podłożu ekologicznym między Portugalią a Hiszpanią. W ub.r. kraje te po trwających kilka miesięcy negocjacjach porozumiały się co do budowy przez Madryt w odległości około 100 km od granicy magazynu odpadów radioaktywnych w Almaraz.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nie będzie kopalni uranu przy granicy Hiszpanii z Portugalią. Na razie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!