Nie będzie na razie prywatyzacji SPEC-u

Nie będzie na razie prywatyzacji SPEC-u
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rada Warszawy nie podjęła w czwartek uchwały pozwalającej na zbycie przez miasto udziałów w Stołecznym Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej (SPEC). Oznacza to, że na razie SPEC nie zostanie sprywatyzowany.

Za przyjęciem uchwały głosowało 26 radnych z PO, przeciw było 28 z PiS i Lewicy.

Po głosowaniu wiceprezydent Warszawy Jarosław Kochaniak powiedział dziennikarzom, że decyzja rady "nie kończy sprawy SPEC- u". Dodał, że dziwi się związkowcom z przedsiębiorstwa, ponieważ przyjęcie uchwały "byłoby korzystne także dla nich".

Około stu pracowników przedsiębiorstwa obecnych na sesji przyjęło decyzję rady brawami i okrzykami: "dziękujemy, dziękujemy".

Wcześniej w sprawie odbyła się kilkugodzinna dyskusja. W trakcie obrad zarządzono na wniosek PO przerwę, aby, jak mówili działacze tej partii, na sesję rady dojechali nieobecni członkowie Platformy. Nie wystarczyło to jednak do przegłosowania uchwały.

Kochaniak informował podczas dyskusji, że stołeczny ratusz sporządził listę dziesięciu podmiotów (w tym SPEC), które mogłyby zostać w przyszłości sprywatyzowane. Jak podkreślił, na rynku energii cieplnej w Warszawie SPEC nie ma konkurencji, tym samym spółka jest naturalnym monopolistą. Zastrzegł, że jeżeli wycena spółki będzie niekorzystna, niewykluczone, że miasto odstąpi od tej transakcji.

Wystąpienie wiceprezydenta było wielokrotnie przerywane okrzykami i gwizdami. "Bzdury, kłamstwa" - wykrzykiwali w jego kierunku obecni na sali pracownicy SPEC. "Sprzedajcie całe miasto, zacznijcie od siebie" - krzyczeli.

Radny PO Paweł Lech powiedział, że Rada Warszawy, głosując nad uchwałą o zbyciu udziałów w SPEC, nie podejmuje w tej chwili decyzji o sprzedaży spółki. "Podejmując tę uchwałę, dajemy miastu taką możliwość, natomiast ostateczną decyzję podejmie pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz" - powiedział radny PO.

Z kolei zdaniem Dariusza Figury (PiS) uchwała jest niekompletna, a pomysł miasta zły. Powtarzał on kilkakrotnie, że SPEC jest spółką strategiczną dla miasta. Jest w dobrej sytuacji finansowej i może rozwijać się samodzielnie. "Ta uchwała to wyrażenie zgody na bezwarunkową prywatyzację. W konsekwencji doprowadzi to do podwyżek cen" - argumentował.

Radny Lewicy Dariusz Klimaszewski opowiedział się za ponownym skierowaniem projektu uchwały do komisji w celu doprecyzowania jej zapisów. "Mamy liczne wątpliwości, czy prywatyzacja SPEC-u jest potrzebna" - powiedział. Jak dodał, spółka realizuje z własnych środków liczne inwestycje i remonty. Jego zdaniem przyjęcie tej uchwały oznacza, ze miasto nie będzie miało wpływu na to, po jakich cenach będzie doprowadzane ciepło do domów. Klimaszewski zapowiedział, że jeżeli zgłoszona przez klub Lewicy propozycja nie zostanie uwzględniona, radni tego ugrupowania będą głosować przeciwko przyjęciu uchwały.

Zdaniem obecnych na sali kilkudziesięciu pracowników SPEC-u prywatyzacja spółki może spowodować znaczny wzrost cen energii cieplnej, brak kontroli nad dostarczaniem ciepła do mieszkań oraz utratę kontroli nad warszawską stacją ciepłowniczą.

Według nich prywatyzacja tej miejskiej spółki może doprowadzić do bezpowrotnego pozbycia się "nowoczesnej firmy budowanej za pieniądze mieszkańców Warszawy".

SPEC powstało w wyniku przekształcenia w 2003 r. przedsiębiorstwa komunalnego. Kapitał zakładowy tej jednoosobowej spółki wynosi ponad 721 mln zł, a głównym przedmiotem jej działalności jest wytwarzanie oraz przesyłanie ciepła.

Udziały miasta mają zostać zbyte w trybie rokowań podjętych na podstawie publicznego zaproszenia, za cenę nie niższą niż wynikająca z analizy wykonanej na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z czerwca 1997 r.

Od kilku lat SPEC notuje systematyczny spadek zapotrzebowania odbiorców na energię cieplną. Według miejskich urzędników, spowodowane jest to zmianami klimatycznymi, rozwojem kotłowni lokalnych oraz ocieplaniem budynków.

"Z powyższych względów SPEC SA wymaga podjęcia działań mających na celu przygotowanie Spółki do prowadzenia działalności przy zmieniających się warunkach rynkowych. Ważnym wydaje się zdywersyfikowanie przychodów w spółce (sprzedaż i przesył ciepła w roku 2007 stanowiły 98,7 proc. przychodów ze sprzedaży)" - czytamy w uzasadnieniu stanowiska władz miasta.

Według miejskich urzędników, prywatyzacja SPEC nie powinna mieć wpływu na wzrost cen energii cieplnej sprzedawanej i przesyłanej przez tą spółkę. Władze Warszawy planowały ponadto przetarg na wyłonienie wykonawcy analizy prywatyzacyjnej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nie będzie na razie prywatyzacji SPEC-u

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!