Nie ma porozumienia w sprawie mostu energetycznego między Polską a Litwą

Nie ma porozumienia w sprawie mostu energetycznego między Polską a Litwą
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jednak we wtorek w Tallinie (Estonia) przedstawiciele czterech narodowych firm z Polski i krajów bałtyckich zasiądą do kolejnej tury rozmów dotyczących odbudowy mocy w elektrowni atomowej w Ignalinie

- Rozmowy trwają - powiedziała rzeczniczka Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) Dominika Tuzinek, pytana o to, czy zgodnie z deklaracją prezydentów Polski i Litwy sprzed tygodnia, porozumienie będzie podpisane w ciągu najbliższych dni.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie doszło do porozumienia podczas wileńskiej tury negocjacji, które odbywały się w minioną sobotę. Negocjacje dotyczyły umowy określającej warunki polsko - litewskich inwestycji: mostu energetycznego (połączenia systemów energetycznych Polski i Litwy) oraz elektrowni jądrowej w Ignalinie. W trakcie dwudniowych rozmów nastąpiło zbliżenie stanowisk - informuje komunikat PSE.
Jak informują PSE, inwestycja w most energetyczny ma sens tylko w powiązaniu z projektem rozbudowy elektrowni atomowej w Ignalinie, a Polska musi mieć zagwarantowaną moc z tej siłowni w wysokości 1000-1200 MW.

Jak twierdzi Paweł Urbański - prezes PSE, spółka nie może podpisać umowy, która nie będzie dla Polski opłacalna, co w praktyce oznacza, że nie poprawi warunków zasilania w północno-wschodniej Polsce i nie będzie opłacalna dla samej spółki.
Dominika Tuzinek powiedziała, że w czasie wileńskich rozmów Litwini zaproponowali wykorzystanie mostu energetycznego do eksportu energii na Litwę w godzinach nocnych do momentu realizacji projektu w odbudowę mocy w Ignalinie.

Most energetyczny ma połączyć litewskie miasto Alitus (Olita) i polski Ełk. Zakończenie wartej ok. 250 mln euro inwestycji przewidziane jest do 2012 roku. Ma ona stanowić brakujące ogniwo w "pierścieniu bałtyckim", łączącym systemy elektroenergetyczne Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Szwecji. Projekt jest jednym z priorytetów UE. Do 2013 r. w UE zainwestuje się 6 mld euro w infrastrukturę elektroenergetyczną.
W połowie grudnia br. cztery kraje: Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zawarły porozumienie o powołaniu konsorcjum firm, które pracują nad projektem odbudowania mocy ignalińskiej elektrowni. W projekcie uczestniczą spółki energetyczne: Lietuvos Energija (Litwa), Latvenergo (Łotwa), Eesti Energia (Estonia) i Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).

Pod koniec czerwca parlament Litwy przyjął ustawę o elektrowni atomowej, która umożliwia budowę nowej siłowni na terenie likwidowanej Ignalińskiej Elektrowni Atomowej.

Ustawa przewiduje, że Litwa w tym projekcie będzie miała 34 proc. akcji. Pozostali partnerzy: Polska, Łotwa i Estonia - po 22 proc.
Szef polskiego resortu gospodarki Piotr Woźniak na początku października powiedział, że o ile Polska nie otrzyma 1000-1200 megawatów z nowej elektrowni atomowej w Ignalinie, to projekt polsko-litewskiego mostu energetycznego opóźni się.

Woźniak precyzował, że Polska jest gotowa zapłacić ogromne pieniądze za 1200 megawatów mocy jądrowej na Litwie i że jest zainteresowana uczestnictwem w całym łańcuchu energetycznym, od produkcji prądu do jego dystrybucji.

Równie mocno nt. powiązania obu inwestycji, czyli "mostu energetycznego" i udziału w Ignalinie, wypowiadał się wiceszef resortu gospodarki Piotr Naimski. Jego zdaniem, most powinien służyć m.in. przesyłaniu prądu do południowo-wschodniej Polski.

1000 czy 1200 MW mocy dla Polski oznacza, że w odbudowywanej Ignalinie musiałaby powstać siłownia o mocy ok. 3000 MW, a nie - jak planowano pierwotnie - 800-1600 MW. Prawdopodobnie trzeba więc będzie zamontować dwa reaktory. Jednak to, jaka będzie moc siłowni, zależy od wyników badań wpływu inwestycji na środowisko naturalne.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nie ma porozumienia w sprawie mostu energetycznego między Polską a Litwą

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!