XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Nie wolno rozdawać energooszczędnych żarówek

Nie wolno rozdawać energooszczędnych żarówek
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Od 1 stycznia 2010 r. w W. Brytanii wszedł w życie zakaz darmowego rozdawnictwa żarówek energooszczędnych przez dostawców energii. Rząd uznał, że ta praktyka jest marnotrawna i nie osiąga celu - zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

W ostatnich 18 miesiącach firmy sektora energetycznego rozprowadziły ok. 182 mln tego typu żarówek, obchodząc w ten sposób przepisy nakazujące im inwestowanie w efektywne wykorzystanie energii - donosi sobotni "Times". Tuż przed świętami 12 mln żarówek rozprowadził przez pocztę jeden z dostawców gazu i prądu - Npower.

Znaczna liczba proekologicznych żarówek nigdy nie zostanie użyta, ponieważ jest niewłaściwego typu lub mocy. Sondaż z lipca ub.r. wykazał, że statystyczne gospodarstwo domowe ma 6 takich żarówek bezużytecznie zalegających w szufladach.

Jak zauważa "Times", alternatywny sposób wypełnienia zobowiązań w formie docieplenia domów mieszkalnych byłby skuteczniejszy na dłuższą metę, ale od dostawców energii wymagałby dużych nakładów. 6,6 mln domów w Anglii i Walii wymaga uszczelnienia. W ostatnich 18 miesiącach ocieplono ledwie 17 tys. Rząd wychodzi z założenia, że mniejsze zapotrzebowanie na energię i jej zużycie przez gospodarstwa domowe przekłada się na niższą emisję CO2 ze strony generatorów mocy i dostawców energii. Za uszczelnianie płaci klient (korzystając z rządowego systemu wsparcia w niektórych sytuacjach), ale długofalowo oszczędza na rachunkach.

W 2008 r. rząd Gordona Browna nałożył na dostawców energii wymóg zmniejszenia emisji CO2, pozostawiając im swobodę, jak chcą mu sprostać. Każdy ze sposobów jest punktowany pod kątem zmniejszenia emisji CO2 i analizowany w kontekście założonego wskaźnika zmniejszenia emisji. Za niedotrzymanie wymogu grozi dostawcy grzywna do 10 proc. rocznych obrotów.

Wiele firm obeszło te wymogi prawne, rozdając darmowe żarówki energooszczędne. Według obecnego przelicznika proekologiczna żarówka sprzedawana w sklepie za 2,97 funta w okresie użytkowania pozwala zmniejszyć emisję CO2 o 0,04 tony. Uszczelnienie zewnętrznych ścian typowego domu bliźniaka kosztuje 8 760 funtów i pozwala zmniejszyć emisję CO2 o 18,08 ton. 18,08 ton CO2 przekłada się na 452 energooszczędne żarówki, co kosztuje dostawców energii tylko 1 342 funty. Kalkulacja ta opiera się na nierealistycznym założeniu, iż odbiorcy z chwilą otrzymania w prezencie energooszczędnej żarówki od razu ją zainstalują w gniazdku zużywającym najwięcej prądu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nie wolno rozdawać energooszczędnych żarówek

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!