Niekorzystne dla Polski głosowanie w komisji PE ws. emisji CO2

Niekorzystne dla Polski głosowanie w komisji PE ws. emisji CO2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Eurodeputowani z Komisji Przemysłu Parlamentu Europejskiego odrzucili w czwartek korzystną dla Polski poprawkę do propozycji KE dotyczących redukcji emisji dwutlenku węgla w elektroenergetyce.

Eurodeputowany Jerzy Buzek (PO) zgłosił poprawkę, która miała zapewnić utrzymanie bezpłatnych pozwoleń na emisję CO2 w energetyce po 2012 roku. Poprawka przepadła, ale Buzek cieszył się z poparcia części posłów niemieckich, czeskich, bułgarskich, rumuńskich i greckich, a także hiszpańskich.

"W głosowaniu w Radzie byłaby to mniejszość blokująca i zaniechanie darmowych pozwoleń na emisje byłoby niemożliwe" - zauważył były premier, zaangażowany na forum PE w prace nad pakietem klimatyczno-energetycznym, który ma pozwolić UE na redukcję emisji C02 o 20 proc. do 2020 r.


Buzek wyraził umiarkowane zadowolenie z wyników głosowania, bowiem - jak podkreślił - opinia do dyrektywy przeszła przy niewielkiej większości, "co oznacza, że posłowie nie akceptują wielu restrykcyjnych dla gospodarki rozwiązań". "Przed wakacjami nikt z posłów nie chciał nawet rozmawiać na temat możliwości pozostawienia darmowych emisji CO2 dla produkcji energii elektrycznej" - zauważył.

Polski rząd ostrzega, że Polakom grozi wzrost cen energii elektrycznej o co najmniej 70 procent, jeśli przyjęta zostanie forsowana przez KE propozycja, by już od 2013 roku elektrownie musiały kupować 100 proc. pozwoleń na emisje CO2 na unijnym rynku handlu emisjami (ETS). Polska domaga się stopniowego wprowadzania obowiązku zakupu uprawnień do emisji na aukcjach: począwszy od 20 proc. w pierwszym roku.

Według propozycji KE ze stycznia, darmowe limity emisji CO2 mają dostać tylko najbardziej energochłonne branże, które w przeciwnym wypadku mogłyby przenieść produkcję np. na Ukrainę albo do Chin. KE zapowiada, że katalog branż ogłosi w 2010 roku.

Za całkowitym objęciem emisji CO2 systemem aukcji od 2020 roku są w PE Zieloni, wspierani przez pozarządowe organizacje ekologiczne.

Pakiet ambitnych propozycji KE przewiduje, że do 2020 roku z 8,5 do 20 proc. ma wzrosnąć udział energii odnawialnej w UE, a emisje CO2 mają spaść o 20 proc. w porównaniu z rokiem 1990. W Polsce 15 proc. zużywanej energii ma w 2020 roku pochodzić ze źródeł odnawialnych. Obecnie ich wykorzystanie wynosi w Polsce 7,2 proc.

Głosowanie w kluczowej Komisji Środowiska PE, gdzie silny jest głos Zielonych, przewidziano na 7 października, a ostateczne głosowanie plenarne w grudniu. Porozumienie w sprawie pakietu ma zapaść do końca 2008 roku. Presja czasu wynika z kalendarza międzynarodowych negocjacji w sprawie walki ze zmianami klimatycznymi. Kluczowe decyzje mają zapaść na konferencji w Poznaniu w grudniu br. i w Kopenhadze w 2009 roku - UE chce wywrzeć tam presję na partnerów, pokazując własne zobowiązania w zakresie ograniczenia emisji CO2, czyli gazu, który zdaniem naukowców odpowiada za ocieplenie klimatu.

Komisja przemysłu utrzymała w czwartek kontrowersyjny 10-proc. pułap wykorzystania energii odnawialnej w transporcie, ale ograniczyła możliwość wykorzystania biopaliw pierwszej generacji, czyli takich, które obecnie są na rynku. Zdaniem eurodeputowanych w 2020 roku co najmniej 40 proc. z tego (czyli 4 proc. ogółu) musi pochodzić z biopaliw drugiej generacji (które byłyby produkowane nie z plonów rolnych, lecz np. z resztek drewnianych lub celulozy) albo zasilania "czystą energią" (wiatrową, słoneczną) bądź paliwa wodorowego (hydrogen).

Obecne zużycie biopaliw w transporcie wynosi w UE ok. 3 proc. Eurodeputowani zaproponowali, by w 2015 roku podnieść ten pułap do 5 proc. W roku 2014 - ich zdaniem - UE powinna opublikować pogłębiony raport o skutkach promocji biopaliw w transporcie, od niego uzależniając wdrożenie celów na rok 2020.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niekorzystne dla Polski głosowanie w komisji PE ws. emisji CO2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!