XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Niemcy: koncerny atomowe mogą zaskarżyć decyzję w sprawie elektrowni

Niemcy: koncerny atomowe mogą zaskarżyć decyzję w sprawie elektrowni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niemieckie koncerny atomowe rozważają zaskarżenie decyzji rządu w Berlinie i władz krajów związkowych dotyczącej przejściowego wyłączenia siedmiu najstarszych elektrowni atomowych - poinformował w czwartek dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

Według gazety koncern energetyczny E.ON zastanawia się nad złożeniem skargi przeciwko zarządzeniu ministerstwa środowiska w sprawie unieruchomienia elektrowni atomowej Isar 1, zbudowanej w 1977 roku. Spółka rozważa podjęcie prawnych kroków ze względu na dobro swoich akcjonariuszy.

"Ostatecznie chodzi tu o ingerencję we własność koncernu" - uważa "SZ", powołując się na informacje z branży. Dziennik dodaje, że także koncern RWE zapowiedział, że przeanalizuje zarządzenie wydane przez władze.

Nie tylko spółki energetyczne, ale tez niemiecka opozycja kwestionują legalność decyzji rządu i krajów związkowych w sprawie przejściowego wyłączenia siedmiu najstarszych elektrowni jądrowych w Niemczech. Unieruchomienie starych reaktorów, a także ogłoszenie trzymiesięcznego moratorium na wdrażanie zeszłorocznej ustawy o wydłużeniu okresu eksploatacji elektrowni atomowych to reakcja na katastrofę nuklearną w japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima.

Według "SZ" unieruchomienie starych elektrowni może pociągnąć za sobą roszczenia odszkodowawcze w wysokości miliardów euro. Kanclerz Angela Merkel odrzuciła w czwartek zastrzeżenia do podstawy prawnej decyzji władz. Jak wyjaśniła, rząd i władze krajów związkowych działają na podstawie przepisu tzw. ustawy atomowej, który dopuszcza czasowe unieruchomienie reaktorów w przypadku zagrożenia.

E.ON zaproponował początkowo, że dobrowolnie wyłączy elektrownię Isar 1 w Bawarii. Koncern zmienił jednak zdanie po ogłoszeniu przez rząd moratorium. Obecnie Isar 1 pracuje w ograniczonym zakresie - poinformowała "Sueddeutsche Zeitung".

RWE otrzymał polecenie unieruchomienia elektrowni Biblis A w Hesji, a spółka EnBW wyłączyła w nocy ze środy na czwartek reaktory w elektrowniach Neckarwestheim I oraz Philippsburg I, znajdujące się w Badenii-Wirtembergii.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemcy: koncerny atomowe mogą zaskarżyć decyzję w sprawie elektrowni

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!