Niepewna przyszłość sektora energetycznego

Niepewna przyszłość sektora energetycznego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nic nie wskazuje na to, aby UE i świat wycofały się z obecnej polityki klimatycznej, dlatego sektor energetyczny będzie musiał się zmienić i do tej polityki dostosować. To dostosowanie będzie warunkowane m.in. rozwojem technologii. Na rynku energii coraz większe znaczenie będzie miał klient – to główne konkluzje panelu „Rynek energii 2030 - niepewna przyszłość” jaki odbył się podczas VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

- Jak będzie wyglądał sektor energetyczny w roku 2030 dość łatwo przewidzieć, ponieważ wiele rzeczy przez ostatnie 15 lat zostało zrobionych i te działania będą determinowały wydarzenia w przyszłości - mówił Ireneusz Łazor, prezes zarządu Towarowej Giełdy Energii.

Przypomniał, że na szczeblu unijnym została przyjęta swoista „konstytucja” rynków energii elektrycznej i gazu, jaką jest kodeks sieciowy. Kodeks Sieciowy CACM to zbiór przepisów regulujących organizację europejskiego rynku energii w zakresie alokacji zdolności przesyłowych, Rynku Dnia Następnego oraz Rynku Dnia Bieżącego.

- W Polsce technicznie, operacyjnie i prawnie rynek energii elektrycznej już funkcjonuje. Jesteśmy z tyłu jeśli chodzi o rynek gazu, który jest mniej rozwinięty od rynku energii – podkreślił Ireneusz Łazor.

Zapowiadał, że rynki energii i gazu miejscami będą wciąż regulowane, ale w większości będą to rynki konkurencyjne. Rozwój rynków energii i gazu będzie w dużej mierze zależał także od oczekiwań klientów.

Klient coraz bardziej świadomy

- Klient na rynku energii przez wiele lat był petentem, teraz jest klientem, o którego spółki energetyczne walczą i którego sobie podbierają. Klienci są coraz bardziej świadomi swoich praw i mają coraz większe oczekiwania co do wielkości oferty i jakości obsługi – podkreślał Grzegorz Kinelski, członek zarządu ds. handlowych Enea SA.

Dodał, że klienci od firm energetycznych wymagają m.in. ciągłości i dobrej jakości dostaw energii. W Polsce przerwy w dostawach energii są wciąż wyraźnie wyższe niż w krajach Europy zachodniej.

- Klienci nie godzą się na kilkugodzinne przerwy w dostawach energii. Od firm energetycznych wymagane są więc inwestycje zwiększające niezawodność sieci przesyłowych i dystrybucyjnych oraz w stabilnie pracujące źródła energii – przypominał Grzegorz Kinelski.

Dziś sprzedaż energii to za mało, aby zdobyć klienta na rynku energii.

- Oczywiście, klienci wybierając sprzedawcę energii kierują się w dużej mierze jej ceną, ale stopniowo rośnie znaczenie dodatków do energii. Wzrasta zainteresowanie łączoną sprzedażą energii elektrycznej i gazu ziemnego, firmy energetyczne dodają także doradztwo energetyczne np. w wyborze taryf czy audytu energetycznego – podkreślał Rafał Soja, wiceprezes ds. sprzedaży na rynku biznesowym Tauron Sprzedaż.

Infrastruktura to podstawa

Rozwój infrastruktury musi być jednym z priorytetów sektora.

- W Polsce należy spodziewać się wzrostu zużycia energii elektrycznej, dlatego sieci przesyłowe i dystrybucyjne muszą być rozbudowywane i modernizowane. Niezbędne są też inwestycje w nowe źródła wytwórcze, ponieważ wiele obecnie pracujących starych bloków węglowych będzie wkrótce wyłączonych – zapowiadał Andrzej Modzelewski, dyrektor ds. strategii i rozwoju EDF Polska.

Wg jego prognoz w przyszłości w podstawie polskiego systemu energetycznego będą pracowały elektrownie jądrowe oraz węglowe. Szacuje się, że do roku 2030 w Polsce potrzeba będzie wybudować ok. 8 tys. MW nowych źródeł wytwórczych.

Zmiany polityki energetycznej nie będzie

To co się dzieje na rynku energii i gazu w dużej mierze jest uzależnione od polityki energetyczno-klimatycznej UE, a ta raczej się nie zmieni.

- Polityka klimatyczna jest i będzie, nic nie wskazuje na to, aby UE i świat się z niej wycofały. Nie jesteśmy w stanie tego trendu zmienić, dlatego sektor energetyczny będzie musiał się zmienić i do tej polityki dostosować. Należy jednak przy tym pamiętać, że państwa UE mają swobodę kształtowania swojego miksu energetycznego – prognozował Piotr Piela, partner zarządzający Działem Doradztwa Biznesowego EY.

W jego ocenie duże korzyści polska gospodarka odniosłaby z budowy elektrowni jądrowych w Polsce.

- To niskoemisyjna alternatywa dla OZE, które bez technologii masowego magazynowania energii nie mają szans na bycie podstawowym źródłem wytwarzanie – dodał Piotr Piela.

Zdaniem ekspertów OZE oraz energetyka rozproszona będą się jednak nadal rozwijały.

- Model prosumencki na świecie i w Polsce będzie się coraz mocniej rozwijał. W Polsce on wciąż raczkuje, ale są kraje gdzie prosumentów jest bardzo dużo. W Bawarii prawie nie ma domu bez paneli fotowoltaicznych – przekonuje Mariusz Przybylik, partner w firmie doradczej A.T. Kearney.

Jak prognozuje, model prosumencki w krótkim i średnim terminie na pewno nie zastąpi obecnego modelu energetyki. Informuje, że w wielu grupach energetycznej coraz częściej zadawane jest pytanie, czy elektrownie konwencjonalne będą w przyszłości podstawą systemu elektroenergetycznego, czy będą tylko pełniły funkcję ubezpieczającą źródła odnawialne.

- Kluczem do odpowiedzi na to pytanie jest rozwój nowych technologii, nie tylko odnawialnych, jak turbiny wiatrowe i fotowoltaika, ale również technologii magazynowania energii – dodał Mariusz Przybylik,

Zwrócił uwagę, że technologie magazynowania już istnieją, mają one jednak bardzo małą wydajność. Dodał, że grupy energetyczne są w bardzo niepewnej sytuacji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niepewna przyszłość sektora energetycznego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!