Nierówne zielone cele unijnej energetyki

Nierówne zielone cele unijnej energetyki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bruksela w styczniu przedstawi ambitny plan zwiększenia produkcji energii odnawialnej w Unii Europejskiej. Na szczęście dla nas zielone wymogi rozdzieli nierównomiernie.

W 2020 roku 20 proc. energii zużywanej w Unii Europejskiej musi pochodzić ze źródeł odnawialnych, takich jak słońce, wiatr czy biomasa - przypomina "Rzeczpospolita". Na to zgodzili się przywódcy 27 państw już w marcu 2007 roku.

Problem w tym, że dla większości państw jest to cel bardzo ambitny i wolałyby, aby główny ciężar wdrażania produkcji energii odnawialnej spoczywał na kilku lepiej przygotowanych do tego krajach. Obecnie tylko w czterech państwach UE - na Łotwie, w Szwecji, Finlandii i Austrii - udział źródeł odnawialnych w pierwotnym zużyciu energii przekracza 20 proc.

- Dla Polski osiągnięcie tego celu jest po prostu nierealne - powiedział "Rzeczpospolitej" profesor Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej. Eksperci szacują nasze możliwości na 7 - 8 proc.

- Polska nie ma zbyt wielu miejsc, gdzie można stawiać elektrownie wiatrowe, a słońce świeci słabo - zauważa Mielczarski. Jedyną szansą jest produkcja energii z biomasy.

Komisja Europejska zapowiedziała, że cele dla poszczególnych krajów będą zróżnicowane. Jakie jednak dokładnie, okaże się w ciągu najbliższych tygodni. Jeszcze w styczniu Andris Piebalgs, komisarz ds. energii, przedstawi plan, który musi być potem zaakceptowany przez większość państw Unii Europejskiej.

Według wstępnego projektu, o którym pisze unijny portal EUobserver, minimum miałoby wynosić 5,75 proc. Indywidualne plany dla poszczególnych krajów przewidywałyby, że docelowy poziom na 2020 rok miałby być realizowany w trzech etapach.

Połowa różnicy między poziomem z 2005 roku a zaplanowanym na 2020 miałaby zostać zrealizowana w 2014 roku. Dwa lata później musiałaby wzrosnąć do 66 proc., a w 2018 roku - do 83 proc.

Obowiązkowe limity dla energii odnawialnej to tylko część unijnej strategii energetycznej, której celem jest zmniejszenie emisji CO2. 1 stycznia 2008 roku rozpoczęła się druga faza działania Europejskiego Systemu Handlu Emisjami, w której Komisja wyznaczyła państwom członkowskim znacznie niższe limity emisji niż na okres 2005 - 2007.

W latach 2008 - 2012 Polska będzie mogła rocznie emitować za darmo 208,5 milionów ton dwutlenku węgla. To o ponad 3 proc. więcej niż w 2005 roku, ale o 26 proc. mniej, niż chciał rząd. Polska, podobnie jak kilka innych nowych państw UE, zaskarżyła tę decyzję do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nierówne zielone cele unijnej energetyki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!