Niezależność energetyczna tematem szczytu UE

Niezależność energetyczna tematem szczytu UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W najnowszym projekcie wniosków na przyszłotygodniowy unijny szczyt znalazł się zapis o niezależności energetycznej UE, o jaki zabiegała Polska i kraje regionu, co wskazuje na to, że w kontekście Ukrainy ten postulat zyskuje coraz szersze poparcie w UE.

O potrzebie zmiany polityki energetycznej UE i wzmocnienia działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa wnp.pl już pisał: Konflikt na Ukrainie - bezpieczeństwo energetyczne UE do poprawy

"W działaniach dyplomatycznych Polska zabiega o zapisy zwracające uwagę na zwiększone uzależnienie Europy od zewnętrznych dostaw gazu. Zależy nam też, aby we wnioskach ze szczytu znalazł się zapis dotyczący rozwoju własnych źródeł energii - w przypadku Polski chodzi o gaz łupkowy" - powiedział w środę PAP polski dyplomata w Brukseli.

Choć w projekcie wniosków na szczyt 20-21 marca, który ma być poświęcony m.in. polityce klimatycznej i energetycznej UE, nie wymieniono Rosji z nazwy, to znajduje się do niej wyraźne odniesienie. Zapis ten znalazł się w projekcie po nasileniu działań Kremla na Krymie.

"Rada Europejska jest zaniepokojona wysokim stopniem zależności energetycznej Europy, zwłaszcza w (dostawach) gazu, i apeluje o wzmocnienie wysiłków na rzecz jej zredukowania, zwłaszcza w najbardziej uzależnionych państwach" - głosi ostatni projekt wniosków. Ponadto dodano w nim, że "Europa musi dalej dywersyfikować swoje dostawy energii, rozwijać źródła odnawialne i inne własne źródła energii" - pod takim sformułowaniem mają się kryć polskie złoża gazu łupkowego.

W ostatnich dniach kwestię niezależności energetycznej w swoich wypowiedziach mocno podkreśla premier Donald Tusk. O jej budowie ma rozmawiać w środę po południu w Warszawie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Premier wskazywał wcześniej, że "uzależnienie Niemców od rosyjskiego gazu może skutecznie ograniczać suwerenność Europy". Zdaniem Tuska, są w Europie kraje - uzależnione od rosyjskich surowców - które mają obawy przed twardym postępowaniem wobec Rosji. Dlatego - zdaniem premiera - Europa powinna stworzyć system wspólnych zakupów gazu.

W środę także przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso podczas debaty w Parlamencie Europejskim poświęconej szczytowi UE podkreślił, że "w świetle kryzysu na Ukrainie, nikomu nie trzeba przypominać o kosztach i niebezpieczeństwach energetycznej zależności Europy". Z kolei szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej Joseph Daul podkreślił potrzebę jednej polityki energetycznej dla wszystkich 28 krajów UE. Bez takiej polityki, jego zdaniem, UE pozostanie "zakładnikiem" dostawców energii z niestabilnych regionów.

Polska stara się też powstrzymać bardziej precyzyjne zapisy wniosków ze szczytu dotyczące unijnej polityki klimatycznej do 2030 r. Chodzi zwłaszcza o uniknięcie zobowiązania przywódców już na tym szczycie do 40-proc. redukcji emisji CO2 do 2030 r., zgodnie ze styczniową propozycją KE. Według brukselskich mediów, takiego zapisu nie ma w obecnym projekcie wniosków na szczyt - ale jak wskazało źródło - będzie walka o jego umieszczenie. Zależy na tym zwłaszcza Francji i Wielkiej Brytanii. Propozycję Komisji już na tym etapie popiera też jeszcze 11 krajów, w tym Niemcy i Włochy; wszystkie tworzą nieformalną grupę "green growth group".

Poza Polską zobowiązań już na tym etapie nie chcą inne kraje Wyszehradu oraz Rumunia i Bułgaria. Kraje te podpisały niedawno wspólną deklarację, w której wskazały, że zanim zatwierdzi się cel trzeba zapewnić m.in. sprawiedliwy podział jego realizacji między poszczególne kraje w oparciu o ich możliwości.

Komisja Europejska i kraje "green growth group" chcą uzgodnienia celu klimatycznego na tym bądź na czerwcowym szczycie UE tak, by UE zaprezentowała swoje zobowiązanie na szczycie klimatycznym sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona we wrześniu, w Nowym Jorku, ponad rok przed konferencją klimatyczną ONZ w Paryżu, gdzie ma być zawarta nowa globalna umowa klimatyczna.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niezależność energetyczna tematem szczytu UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!