Samorządowcy Kadencji wybrani. Oto najlepsi z najlepszych

Nowe technologie w służbie walki ze smogiem w miastach. Jak z nich korzystać?

  • Bartosz Dyląg
  • Opublikowano: 7 grudnia 2018 - 11:30 | Zaktualizowano: 7 grudnia 2018 - 17:59
- Jakość powietrza w Polsce będzie zależała m.in od tego czy za programem termomodernizacyjnym, oprócz zmniejszenia zużycia paliw, pójdzie wymiana źródeł ciepła, lepsze usieciowienie i mądrzejsze korzystanie z dobrodziejstw energii odnawialnej, a także z pomp ciepła - wylicza Marcin Lewenstein, dyrektor ds. Innowacji w InnoEnergy.

Problemy ze smogiem ma nie tyko Polska.

- Często myślimy o zachodniej Europie jako miejscu, gdzie wszystkie problemy (związane z zanieczyszczeniem powietrza – red.) udało się rozwiązać. Jeśli spojrzymy na zanieczyszczenia w północnych Włoszech czy południowej Francji, okazuje się, że tam też jest sporo do zrobienia - zwraca uwagę Marcin Lewenstein.

InnoEnergy przygotowało raport, gdzie wskazuje obszary, w który zastosowanie nowych technologii może zrobić dużą różnicę jeśli chodzi o poprawę jakości powietrza. To: elektromobilność, systemy transportu publicznego, smart building czyli wszystko to co wiąże się z wykorzystaniem energii w budynku oraz kwestie rozproszonego wytwarzania energii i ciepła. Chodzi o rozwiązania dla administracji, podmiotów przemysłowych ale też indywidualnych odbiorców.

W jego opinii to, jak szybko powietrze w Polsce będzie jakością przypominać skandynawskie, zależy od szybkości i jakości wprowadzenia programu "Czyste Powietrze".

- A także tego, czy za programem termomodernizacyjnym, oprócz zmniejszenia zużycia paliw, pójdzie wymiana źródeł, lepsze usieciowienie i mądrzejsze korzystanie z dobrodziejstw energii odnawialnej, a także z pomp ciepła - wylicza Marcin Lewenstein.

Czytaj też: Jerzy Kwieciński: Walka z ociepleniem niemożliwa bez miast

Jeśli chodzi o transport to kluczowym aspektem będzie wymiana floty autobusów, rozwój transportu szynowego i współdzielonej mobilności.

Cała rozmowa z Marcinem Lewensteinem w wideo poniżej:

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!