Nowy blok w Elektrowni Opole już produkuje prąd

Nowy blok w Elektrowni Opole już produkuje prąd
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szósty blok elektrowni Opole rozpoczął we wtorek produkcję energii elektrycznej, zgodnie z zaostrzonymi wymogami środowiskowymi. Koszt budowy 5 i 6 bloku elektrowni o łącznej mocy 1800 MW to 9,4 mld zł netto. PGE podkreśla, że to jedna z najważniejszych jej inwestycji.

  • Inwestycja realizowana jest przez konsorcjum w składzie: Rafako (zakres podzlecony w cało GE Power), Polimex-Mostostal, Mostostal Warszawa oraz GE Power, który jest generalnym projektantem, dostawcą kluczowych urządzeń oraz pełnomocnikiem konsorcjum.
  • W ramach realizacji inwestycji podpisano już ponad 3000 zamówień, z czego 2500 z polskimi firmami. W szczytowych momentach na placu budowy pracowało około 5500 osób.
  • Przekazanie bloku nr 5 do eksploatacji, zgodnie z harmonogramem, nastąpi do 15 czerwca 2019 roku, a zakończenie budowy bloku nr 6 - cztery miesiące później, 30 września 2019 roku. 

Minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas uroczystej synchronizacji bloku 6 z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym powiedział, że dzięki zbliżającej się finalizacji budowy nowych bloków elektrowni w Opolu, krajowy system energetyczny Polski staje się coraz bardziej stabilny i przygotowany na potrzeby nowoczesnej gospodarki.
"Po zakończeniu realizacji inwestycji dwóch bloków energetycznych, opolska elektrownia wejdzie do czołówki najnowocześniejszych elektrowni na świecie. Zwiększy się także jej rola w gwarantowaniu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Nowe moce wzmacniają bezpieczeństwo energetyczne Polski. Dzięki takim inwestycjom jak w Elektrowni Opole, w której wybudowano dwa nowe bloki o łącznej mocy 1800 MW, możliwe są nieprzerwane dostawy czystej energii dla gospodarstw domowych. To olbrzymi wysiłek ekonomiczny, który ma służyć Polsce i polskim przedsiębiorcom" - wskazał Tchórzewski.
Obecna na uroczystości ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher wyraziła uznanie dla wykonawców z konsorcjum pracującym pod przewodnictwem GE. "To wydarzenie przyczynia się do wzmocnienia polsko-amerykańskiego partnerstwa i jest przykładem tego, co nasze kraje mogą wspólnie osiągać. Możemy być dumni z pracy, którą wspólnie wykonujemy" - podkreśliła.

Jak informuje PGE, pozytywnie zakończona synchronizacja bloku nr 6 rozpoczyna proces prowadzenia ruchu regulacyjnego układów technologicznych i ich optymalizację. Przed oddaniem jednostki do eksploatacji, co zgodnie z umową ma nastąpić do 30 września 2019 roku, przeprowadzona zostaną m.in. próby odbiorcze, pomiary gwarancyjne oraz 30-dniowy test nieprzerwanej pracy. Głównym zadaniem procesu jest osiągnięcie 900 MW znamionowej mocy bloku.

Budowa bloków 5 i 6 w Opolu to jedna z najważniejszych inwestycji PGE. Nowoczesne jednostki wytwórcze zaprojektowane zostały na 35 lat ciągłej pracy i z zapasem spełnią zaostrzone normy emisyjne. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii, ich sprawność w produkcji energii elektrycznej będzie na poziomie ok. 46 proc., co przełoży się na znaczące ograniczenie oddziaływania elektrowni na środowisko.

Po zakończeniu inwestycji Elektrownia Opole znajdzie się w czołówce najnowocześniejszych elektrowni na świecie i zwiększy swoją rolę w gwarantowaniu bezpieczeństwa energetycznego Polski, zaspokajając 8 proc. obecnego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną - podkreślono. Elektrownia w Opolu stanie się trzecią co do wielkości - po Bełchatowie z Grupy PGE i Elektrowni Kozienice - polską elektrownią.

Wydarzeniem poprzedzającym synchronizację bloku szóstego było pierwsze rozpalenie kotła, co miało miejsce 5 kwietnia tego roku. Ma to na celu przede wszystkim zabezpieczenie przed korozją jego części ciśnieniowej.

Następnie - po ustabilizowaniu pracy kotła opalanego olejem lekkim i uzyskaniu warstwy ochronnej - podane zostanie paliwo główne - węgiel kamienny. Wcześniej - w marcu 2018 r. - zakończono proces chemicznego czyszczenia układu ciśnieniowego.

Rozpalenie kotła stanowiło jednocześnie wejście w etap gorącego rozruchu bloku nr 6. Ten z kolei zakończy się właśnie we wtorek 14 maja synchronizacją turbozespołu nr 6 o mocy 900 MW z KSE. Natomiast blok nr 5 został już zsynchronizowany z KSE w połowie stycznia 2019 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Nowy blok w Elektrowni Opole już produkuje prąd

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!