Nowy pakiet w sprawie CO2

Nowy pakiet w sprawie CO2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska przedstawiła wczoraj nowy pakiet przepisów dla energetyki, których celem jest zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery. Do 2020 r. ilość ta ma się zmniejszyć o jedną piątą

Do 2020 r. emisja ma się zmniejszyć o 20 proc., a udział energii odnawialnej w końcowym zużyciu energii - zwiększyć do 10 proc. - pisze "Rzeczpospolita". Były to jednak liczby dla całej Unii. Bruksela dokonała teraz ich podziału na poszczególne państwa i zaproponowała zmiany prawne, które mają zachęcić do zmniejszenia emisji CO2.

Przede wszystkim zmianie ulega europejski system handlu emisjami. Obecnie każdy kraj dostaje narodowy limit, które rozdziela na poszczególne przedsiębiorstwa. Jeśli chcą emitować więcej, prawa do emisji muszą kupić na rynku. Od 2013 r. sytuacja się zmieni - znikną darmowe limity narodowe, a ich miejsce zajmą (co roku mniejsze) limity dla poszczególnych branż. Wyznaczać je będzie grupa ekspertów KE i państw członkowskich.

Zezwoleń nie tylko będzie coraz mniej, ale też będą płatne. Początkowo w 100 proc. tylko dla branży energetycznej. Przez kolejne 10 lat stopniowo od zera będą przechodziły uprawnienia w innych gałęziach przemysłu. Wyjątkiem od tej zasady mogą stać się branże energochłonne, jak hutnictwo czy cementownie. Dokładna lista ma być ustalona dopiero w 2010 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowy pakiet w sprawie CO2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!