Nowy rząd ma problem z CO2

Nowy rząd ma problem z CO2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na rząd Donalda Tuska czeka gospodarczy trup w szafie. Do końca stycznia nowy rząd musi zadecydować, jak rozdzielić między przedsiębiorstwa zezwolenia na emisję CO2 do atmosfery. Albo zabraknie stali i cementu na stadiony i domy, albo radykalnie wzrosną ceny prądu.

- Utrzymanie podziału zezwoleń na emisję CO2, który proponuje odchodzący rząd, może poważnie zaszkodzić całej gospodarce. Dzisiaj krajowe zużycie stali sięga 12 mln ton, a żeby zrealizować cele przewidziane w Narodowym Planie Rozwoju czy związane z Euro 2012, zużycie wzrośnie do 15-16 mln ton - ostrzega Romuald Talarek, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (HIPH).

Zdaniem Talarka każdy niedostatek uprawnień do emisji CO2 oznacza albo konieczność ich zakupu, czyli wyższą cenę stali, albo wstrzymanie produkcji i konieczność jej przywozu z zagranicy. - A my już dzisiaj mamy 55 proc. udziału importu w krajowym zużyciu stali - argumentuje prezes - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Podział zezwoleń na emisję CO2 na lata 2008-12 to część działającego od kilku lat w Unii systemu handlu emisjami CO2. Jego działanie polega na tym, że - upraszczając - każda działająca firma z pięciu podstawowych branż (energetyka, hutnictwo, przemysł cementowy, chemiczny i szklany) dostaje swój indywidualny roczny limit emisji dwutlenku węgla. Zakłady, które mają nadwyżkę uprawnień, mogą je sprzedać na wolnym rynku. A jeśli uprawnień im zabraknie - dokupić. Taki mechanizm ma zachęcać przedsiębiorstwa do redukcji emisji CO2.

W marcu br. Komisja Europejska zadecydowała, że na lata 2008-12 polski przemysł dostanie mniej zezwoleń na emisję CO2 - 208,5 mln ton. Polski rząd domagał się blisko 80 mln ton więcej - napisała "Gazeta".

Bruksela tłumaczyła swoją surowość tym, że w poprzednim okresie rozliczania emisji CO2 (2005-07) Polsce przyznano dużo więcej zezwoleń, niż faktycznie potrzebował przemysł. Przykładowo, w 2005 r. faktyczny poziom emisji CO2 w Polsce wyniósł 203 mln ton, podczas gdy zezwolenia opiewały na... 239 mln ton. Nadwyżka spowodowała, że system handlu emisjami przestał być efektywny. Firmy nie miały zachęty do redukowania emisji ani do inwestowania w przyjazne środowisku technologie. Bruksela postanowiła nie popełnić drugi raz tego samego błędu.

Rząd Jarosława Kaczyńskiego z oburzeniem zareagował na decyzję Komisji. I zaskarżył ją do unijnego trybunału. - Jesteśmy pewni zwycięstwa przed ETS - mówi "Gazecie" Barbara Helfferich, rzeczniczka komisarza ds. środowiska Stavrosa Dimasa.

Wyrok w tej sprawie zapadnie najwcześniej na początku przyszłego roku. A do tego czasu - przynajmniej teoretycznie - rząd powinien rozdzielić pomiędzy polskie firmy ten limit, którą wyznaczyła nam Komisja. Ale rząd tego nie zrobił. Oficjalnie: bo chce poczekać na wyrok. Nieoficjalnie jednak zapowiedziano, że jeśli Europejski Trybunał Sprawiedliwości odrzuci polską skargę, redukcja dotknie każdy sektor po równo, zgodnie z algorytmem zaproponowanym przez Komisję Europejską. I wtedy w wielu branżach zawrzało.

Romuald Talarek z HIPH uważa, że ograniczanie wszystkim branżom po równo byłoby nie tylko niebezpieczne dla gospodarki, ale zwyczajnie niesprawiedliwe: - Przemysł hutniczy na restrukturyzację wydał w ostatnich latach ponad 4 mld dol., także na inwestycje w nowoczesne technologie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowy rząd ma problem z CO2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!