XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Nowy rząd Słowacji stawia na energetykę jądrową

Nowy rząd Słowacji stawia na energetykę jądrową
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na Forum Energetyki Jądrowej w Bratysławie premier Robert Fico podkreślił w poniedziałek konieczność rozbudowy dwóch siłowni jądrowych na Słowacji; takie rozwiązanie, jak przekonywał, zapewni samowystarczalność energetyczną kraju w XXI wieku.

Na siódmym, dwudniowym (14-15.05) Europejskim Forum Energetyki Jądrowej (ENEF) w Bratysławie premier Fico podkreślił, że "Słowacja postawi na energetykę jądrową". Szef słowackiego rządu jest przekonany, że energetyka jądrowa może odegrać kluczową rolę w redukcji gazów cieplarnianych i że elektrownie konwencjonalne są coraz mniej opłacalne.

Premier powiedział, że jego rząd "będzie popierał budowę nowej elektrowni jądrowej w Jaslovskich Bohunicach". Dwa bloki mają powstać w pobliżu przestarzałych i zamkniętych jednostek. Ich budowa zapewni samowystarczalność energetyczną kraju w pierwszej połowie XXI wieku.

Fico wyraził przekonanie, że nowa elektrownia powstanie z udziałem strategicznego inwestora - czeskiej grupy energetycznej CEZ - koncernu, działającego w wielu krajach europejskich i Turcji.

Udział CEZ w rozbudowie Jaslovskich Bohunic jest jednak problematyczny; CEZ zaangażował się bowiem w rozbudowę czeskiej siłowni jądrowej w Temelinie. Sam premier Fico zauważył, że przed podjęciem ostatecznej decyzji o rozbudowie Jaslovskich Bohunic trzeba opracować kosztorys nowej inwestycji i nie wykluczył, że w budowie weźmie udział "kolejny inwestor".

Słowacką energetykę jądrową kontroluje konsorcjum "Slovenske Elektrarne", w którym głównym udziałowcem jest włoska grupa ENEL, posiadająca 66 procent akcji przedsiębiorstwa. Jaslovskie Bohunice znajdują się około 100 km od Bratysławy. Siłownia składa się z dwóch jednostek V-1 i V-2 podłączanych do sieci w latach 1978-1985. Obie zostały wyposażone w radzieckie reaktory PWR typu WWER- 440. Pod koniec lat 90. XX wieku elektrownia produkowała rocznie 20 tysięcy GWh, co zaspokajało 40 procent zapotrzebowania Słowacji na energię elektryczną. Jednym z warunków wejścia Słowacji do Unii Europejskiej było jednak wyłączenie przestarzałych jednostek. Pierwsza z nich została wyłączona w roku 2006, druga - 31 grudnia 2008 roku.

Słowacja ma jeszcze jedną siłownię jądrową w Mochovcach na południu kraju, blisko granicy z Węgrami. Elektrownia składa się z dwóch działających reaktorów, które wytwarzają 6 tysięcy GWh rocznie i zaspokajają 20 procent zapotrzebowania kraju. Oba reaktory zbudowano w 1983 roku. Budowa dwóch kolejnych ma się zakończyć w latach 2012-2013.

Gospodarzami Europejskiego Forum Energetyki Jądrowej (ENEF), utworzonego w roku 2007 z inicjatywy Komisji Europejskiej, są Czechy i Słowacja. Spotkania odbywają się na przemian co pół roku w Pradze i w Bratysławie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowy rząd Słowacji stawia na energetykę jądrową

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!