XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

O zagrożeniu radiologicznym dla Polski nie ma mowy

O zagrożeniu radiologicznym dla Polski nie ma mowy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Andrzej Merta z Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) zapewnił we wtorek, że awaria elektrowni jądrowej Fukushima I w Japonii nie spowoduje zagrożenia radiologicznego dla Polski.

"O zagrożeniu dla Polski nie ma w ogóle mowy - skażenie jest nieporównywalnie mniejsze (niż w przypadku Czarnobyla - PAP), a elektrownia w Czarnobylu była oddalona o 1000 kilometrów, podczas gdy Japonia leży o 10 tys. kilometrów od naszego terytorium" - podkreślił na konferencji prasowej w Warszawie Merta - radca prezesa PAA ds. ochrony radiologicznej.

Jego zdaniem elektrownie jądrowe, w porównaniu z innymi obiektami przemysłowymi, uległy stosunkowo małym zniszczeniom - znacznie większym problemem są w tej chwil skażenia biologiczne i chemiczne - te ostatnie związane ze zniszczeniem przez tsunami fabryk chemicznych.

"Awaria w elektrowni Fukushima ma jak na razie wymiar lokalny" - dodał Piotr Jaracz, dyrektor Departamentu Nauki, Szkolenia i Informacji Społecznej PAA.

Jaracz zauważył, że nie wiadomo, jak dużo substancji radioaktywnych przeniknęło do atmosfery. Ale - według niego - bezpośrednie zagrożenie dotyczy przede wszystkim osób pracujących na terenie elektrowni. O ich bezpieczeństwo zaś dbają odpowiednie służby - nie powinni być narażeni na szkodliwą dawkę promieniowania - dodał.

Przedstawiciel PAA zaznaczył, że choć ewakuowano niemal 200 tys. osób zamieszkujących w pobliżu elektrowni, to nie było potrzeby podawania im jodku potasu. Brak jednak informacji o otrzymanej poprzez nie dawce promieniowania, nie ma też na razie szczegółowych danych na temat ewentualnego skażenia gleby. "Nie da się wiec powiedzieć, czy ewakuowana ludność będzie mogła powrócić do swoich domów" - powiedział.

Zdaniem ekspertów PAA, wydarzenia w Japonii nie powinny zniechęcać Polaków do budowy elektrowni jądrowej - choć z pewnością będzie to przedmiotem dyskusji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: O zagrożeniu radiologicznym dla Polski nie ma mowy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!