Obrady rządu ws. sprzedaży Irlandii praw do emisji CO2

Obrady rządu ws. sprzedaży Irlandii praw do emisji CO2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rząd na rozpoczętym ok. godz. 12.30 posiedzeniu rozpatrzy m.in. wniosek ministra środowiska o wyrażenie zgody na sprzedaż Irlandii uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

W ubiegłym tygodniu szef resortu środowiska Maciej Nowicki poinformował, że umowa z Irlandią powinna zostać podpisana na początku grudnia, zaraz po tym, jak zaprezentuje ją rządowi. Nowicki poinformował wówczas, że Polska uzyska z tej transakcji 15 mln euro.

Pierwszą transakcję tego typu Polska zawarła 9 listopada z Hiszpanią, uzyskując 25 mln euro. Środki te zostaną przeznaczone na inwestycje pozwalające na ochronę klimatu. Polska zawarła też umowę kredytową z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju na ponad 500 mln zł na takie inwestycje.

Rząd rozpatrzy również projekt zmian w ustawie o komercjalizacji i prywatyzacji oraz w przepisach wprowadzających ustawę o finansach publicznych. Propozycja wprowadza przepis, na mocy którego w roku 2010 i 2011 zmniejszony zostaje odpis na Fundusz Reprywatyzacji do wysokości 1,5 proc. środków uzyskanych ze sprzedaży akcji należących do Skarbu Państwa w każdej ze spółek powstałych w wyniku komercjalizacji. Projekt wprowadza też możliwość - począwszy od 1 stycznia 2012 r. - określenia zmiany wysokości odpisów na Fundusz Reprywatyzacji oraz na Fundusz Restrukturyzacji Przedsiębiorców, w ustawie budżetowej.

Rada Ministrów rozpatrzy również projekt nowelizacji ustawy o systemie oceny zgodności wyrobów przeznaczonych na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa. Celem projektu jest usprawnienie funkcjonowania tego systemu.

Ministrowie wysłuchają informacji na temat dodatkowego zapotrzebowania na środki w zakresie wpłat Polski do budżetu UE w 2009 r. Jak poinformowało PAP Centrum Informacyjne Rządu, w związku z korektami budżetu unijnego w ciągu roku składka Polski do budżetu UE - podobnie jak innych krajów członkowskich - wzrosła. CIR nie precyzuje, o ile wzrosła polska składka.

Rząd wysłucha też informacji ministra środowiska o działalności Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz posiadanych przez te fundusze akcjach, udziałach i obligacjach w 2008 r.

Kolejny punkt posiedzenia rządu to projekt nowelizacji ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej, którego celem jest wprowadzenie do polskiego porządku prawnego: postanowień dyrektywy unijnej, upraszczającej procedury dotyczące podawania i publikowania informacji z dziedziny weterynarii i zootechniki.

Rząd zajmie się też projektem nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także zmianą rozporządzeń określających granice dwóch specjalnych stref ekonomicznych - katowickiej i warmińsko-mazurskiej.

Zwyczajowo Rada Ministrów wysłucha też informacji na temat wykorzystania unijnych funduszy.

Mimo zapowiedzi w porządku obrad Rady Ministrów nie znalazł się projekt drugiej ustawy dotyczącej hazardu - tzw. technicznej.

Rzecznik rządu Paweł Graś potwierdził w poniedziałek, że Rada Ministrów we wtorek nie rozpatrzy tego projektu. Rzeczniczka Ministerstwa Finansów Magdalena Kobos powiedziała w poniedziałek PAP, że prace nad projektem cały czas trwają. Nie umiała powiedzieć, kiedy się zakończą i kiedy projekt trafi pod obrady rządu.

Projekt zakłada, że tylko zarejestrowane w Polsce firmy bukmacherskie, działające oraz płacące podatki w kraju, będą mogły organizować zakłady wzajemne przez internet. Projekt ten dotyczy spraw technicznych i informatycznych i musi być przedmiotem notyfikacji UE. Ponieważ proces ten może potrwać najkrócej trzy miesiące, regulacje te wyłączono z projektu bazowego. Chodzi o ustawę o grach hazardowych, którą przyjął parlament, a w piątek podpisał prezydent.

Minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz powiedział w zeszłym tygodniu, że rozwiązania, które zostaną zawarte w projekcie drugiej ustawy dotyczącej hazardu, będą "w pełni respektowały konstytucję i swobody obywatelskie" i będą zaakceptowane przez Komisję Europejską.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Obrady rządu ws. sprzedaży Irlandii praw do emisji CO2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!