Odbiorcy prądu: zamrozić ceny

Odbiorcy prądu: zamrozić ceny
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zamrożenia cen prądu na dwa lata będzie domagać się od premiera ponad sto przedsiębiorstw. Energetycy są przeciw.

Już 115 przedsiębiorstw domaga się od rządu, aby wymógł na producentach energii zamrożenie cen prądu na dwa lata - czytamy w "Parkiecie".

- W przyszłym tygodniu wyślemy do premiera petycję w tej sprawie. Oczekujemy, że energetyka zgodzi się, aby ustalić stawki na poziomie tegorocznym (200-220 zł za MWh) - powiedział "Parkietowi" Henryk Kaliś, przewodniczący Forum Odbiorców Energii i Gazu. Organizacja skupia 13 największych odbiorców energii (m.in. KGHM, PGNiG, Impexmetal, ZGH Bolesław, Hutę Łaziska).

Przemysł chce mieć też możliwość kupienia prądu na rynku hurtowym. - Nasza branża działa w warunkach pełnej konkurencji, a energetycy funkcjonują jak na wyspie, na której stosują ceny, jakie im się podoba - powiedział "Parkietowi" Janusz Turski, dyrektor Stowarzyszenia Papierników Polskich. Organizacja zrzesza 42 producentów papieru i tektury falistej (m. in. Mondi Świecie, International Papier Kwidzyn, Storaensso).

Według prezesa URE, pomysł z czasowym zamrożeniem cen energii nie jest zły. Tym bardziej że URE zamierza zastosować taki wariant dla odbiorców indywidualnych. A więc wprowadzić maksymalną stawkę dla wytwórców prądu. - Oczywiście, wolelibyśmy, aby to rynek regulował ceny, ale nie mamy wolnego rynku energii. Zamrożenie cen prądu traktuję jako doraźne rozwiązanie. Decyzję jednak musiałby podjąć rząd - stwierdził Mariusz Swora.

Stanisław Tokarski, wiceprezes Tauronu (grupa ma 16-proc. udział w krajowej produkcji i 32 proc. w sprzedaży prądu), powiedział "Parkietowi", że nie wyobraża sobie, żeby koncern mógł zamrozić ceny na 2 lata. - CEZ mógł to zrobić, bo sprzedaje prąd o 30 proc. drożej niż my - podkreśla Tokarski. Według Pawła Gniadka z Tauronu, zapowiadane istotne podwyżki cen węgla (nawet do 50 proc.) oraz inne koszty powodują, że wyprodukowanie prądu w 2009 roku będzie kosztować znacznie więcej niż obecnie (szacunki mówią o 240-250 zł za MWh).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Odbiorcy prądu: zamrozić ceny

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!