Odchodzący rząd chce przywrócić taryfy energetyczne

Odchodzący rząd chce przywrócić taryfy energetyczne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nie chcemy wolnego rynku prądu - twierdzi odchodząca ekipa. I zapowiada, że przywróci urzędowe taryfy na ceny energii. - To paranoja, rząd wprowadza tylko chaos - złoszczą się energetycy. Co zrobi nowy rząd?

Ostatnie dwa tygodnie to dla energetyków thriller. Najpierw 31 października prezes Urzędu Regulacji Energetyki Adam Szafrański zdecydował, że od stycznia nie będzie już zatwierdzał cen prądu, który sprzedają nam zakłady energetyczne. Do tej pory taryfy istniały, bo zakłady energetyczne były regionalnymi monopolistami - nie mieliśmy wyboru sprzedawcy. Ale od 1 lipca taki wybór już mamy. Szef URE zdecydował więc, że o cenach prądu będzie decydował jedynie rynek - przypomina "Gazeta Wyborcza".

W piątek premier Jarosław Kaczyński zdymisjonował Szafrańskiego, który zdążył pobyć szefem URE zaledwie trzy miesiące. Powodem odwołania go było to, że nie skonsultował decyzji o uwolnieniu cen prądu z premierem. Według wiceministra skarbu Michała Krupińskiego szef URE powinien porozumieć się z kancelarią przed ogłoszeniem decyzji - czytamy w "Gazecie".

Według rozmówców "Gazety" nowy szef URE może być powołany jeszcze w tym tygodniu. - Zostanie on poproszony, żeby wycofał się z decyzji o uwolnieniu cen - mówi "Gazecie" osoba z kręgów rządowych.

Teoretycznie szef URE jest niezależny. - Żaden przepis prawa nie nakazuje mu konsultowania decyzji z premierem, choć trzeba pamiętać, że uwolnienie cen prądu to jest także kwestia społeczna i polityczna - mówi prawnik z dużej warszawskiej kancelarii. Wprowadzenia zasady całkowitej niezależności regulatorów rynku energii od rządu domaga się też Komisja Europejska.

Według informacji "GW" rząd ma spory problem ze znalezieniem kandydata na nowego prezesa URE. - Kilku już odmówiło - twierdzą źródła "Gazety". Jeśli rządowi uda się znaleźć człowieka, który odwoła decyzję Szafrańskiego i przywróci taryfy, skutki będą potężne.

- Rząd wprowadza chaos - denerwuje się Grzegorz Lot z Vattenfalla, który sprzedaje prąd na Śląsku. Zgodnie z prawem większość firm musiała zatwierdzać taryfy, ale były takie, które takiego obowiązku nie miały. - My np. zgodnie z prawem od 1 lipca nie mamy już zatwierdzanych taryf - mówi Lot. - Zawarliśmy już umowy z elektrowniami, po określonej cenie. Jeśli URE każe nam sprzedawać prąd ze stratą, to nie będziemy tego robić.

Taryfy obowiązywały w tym roku tylko dla zakładów energetycznych, które sprzedają energię firmom i gospodarstwom domowym. Elektrownie mogą już swobodnie negocjować ceny z zakładami energetycznymi. Teraz elektrownie zapowiadają nieuchronne podwyżki cen, bo trzeba budować nowe bloki - szybko rozwijająca się gospodarka potrzebuje coraz więcej energii. Zdaniem energetyków w ciągu pięciu lat powinno w Polsce przybyć 6 tys. megawatów mocy. Nowe bloki powstają w elektrowniach Łagisza, PAK i Bełchatów, ale to zaledwie 2 tys. megawatów. A normy ekologiczne UE powodują, że wiele elektrowni będzie musiało zrezygnować z produkcji - czyatmy w "Gazecie".

- Jeśli nie powstaną nowe elektrownie, możemy mieć niedobory prądu - ostrzega Jan Kurp, prezes Południowego Koncernu Energetycznego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!