XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Odnawialne źródła energii: od nauki do przemysłu

Odnawialne źródła energii: od nauki do przemysłu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zdaniem uczestników panelu poświęconego odnawialnym źródłom energii podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, partnerstwo publiczno-prywatne i odpowiedni transfer wiedzy między ośrodkami badawczymi a przedsiębiorcami jest kluczem w rozwoju nowoczesnych technologii wykorzystujących OZE w Polsce.

- Partnerstwo publiczno-prywatne to problem, który obecnie bardzo doskwiera Polskiej nauce i jest ogromną barierą w transferze wiedzy od nauki do przemysłu - wyjaśniał prof. Bogusław Smólski, Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Według prof. Bogusława Smólskiego największym problemem polskiego transferu wiedzy z uniwersyteckich ośrodków badawczych do przemysłu jest nieuregulowana kwestia dotycząca własności intelektualnej.

- Uczelnie nie mogą przekazywać tej własności wprost, a wszystkie wyceny są na początku obarczone dużym błędem i to rodzi pewne zahamowania w przekazywaniu pomysłów. - mówił dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Polska doświadczenia w budowaniu odpowiedniego modelu transferu wiedzy może czerpać ze Stanów Zjednoczonych. Tam własności intelektualne powstałe na uczelniach należą do uczelni, które następnie sprzedają licencje i patenty. W procesie przekazywania wiedzy i technologii niezbędni są również profesjonalni brokerzy technologii znający bardzo dobrze zarówno możliwości nauki jak i potrzeby przemysłu.

- W Polsce ciągle tego brakuje i dopiero uczymy się tworzyć odpowiedni model – powiedział prof. Smólski.

Obecnie w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju trwają prace nad dwoma projektami związanymi z odnawialnymi źródłami energii.

- Pierwszy projekt związany jest z programem szeroko rozumianych oszczędności energii w budownictwie zawierającym również elementy dotyczące organizacji i przepisów temu towarzyszących. Wydaje się, że rzecz jest niesłychanie ważna, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że 40 proc. energii jest związana z budownictwem i tam każdy procent zmniejszenia wydatków na energię jest bardzo ważny. – tłumaczył prof. Smólski.

Projekt ten jest obecnie na etapie wyłonienia realizatorów przedsięwzięcia.

Natomiast drugie przedsięwzięcie realizowane będzie w ramach programu strategicznego "Zaawansowane technologie pozyskiwania energii" o łącznym budżecie 300 mln zł. Projekt związany z OZE jest jednym z czterech projektów realizowanych w programie. Zwycięzcą przedsięwzięcia został Instytut Maszyn Przepływowych z Gdańska, a partnerem strategicznym wchodzącym aktywnie w jego finansowanie jest Energa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Odnawialne źródła energii: od nauki do przemysłu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!