Oettinger: będą testy bezpieczeństwa elektrowni jądrowych, założenia mapy energetycznej UE jesienią

Oettinger: będą testy bezpieczeństwa elektrowni jądrowych, założenia mapy energetycznej UE jesienią
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gunther Oettinger, unijny komisarz ds. energii, powiedział w czwartek w Warszawie, że na drugie półrocze tego roku planowane jest przeprowadzenie testów bezpieczeństwa unijnych elektrowni jądrowych. Wicepremier Waldemar Pawlak ocenił, że Polska ma dwa lata na debatę o energetyce jądrowej w naszym kraju, bo wcześniej inwestycje nie ruszą. Oettinger zapowiedział także długofalową politykę energetyczną UE do 2050 roku, której założenia mają być przedstawione późną jesienią w czasie polskiej prezydencji.

Przebywający w Warszawie Gunther Oettinger, unijny komisarz ds. energii, oraz wicepremier Waldemar Pawlak podczas wspólnego briefingu prasowego, odpowiadając na dziennikarzy, mówili o energetyce jądrowej i działaniach, które zostaną podjęte w Unii Europejskiej w następstwie awarii japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima.

Komisarz Oettinger przypomniał, że to do kompetencji państw członkowskich należy określanie krajowych celów w zakresie paliwowego miksu energetycznego. Powiedział, że obecnie w Unii Europejskiej jest 13 członków, którzy nie mają energetyki jądrowej u siebie, i 14 państw posiadających elektrownie jądrowe. Zdaniem komisarza w ogólnoeuropejskim miksie energetycznym generacja prądu z elektrowni jądrowych wynosi około 30 proc. Zapowiedział on, że elektrownie jądrowe zlokalizowane w Unii Europejskiej przejdą testy bezpieczeństwa.

- W tym teście będzie chodziło o to, żeby podnieść standardy bezpieczeństwa w poszczególnych państwach członkowskich i zminimalizować ryzyko na wypadek zaistnienia sytuacji zagorzenia. Ten test ma być realizowany w ścisłej współpracy z narodowymi instytucjami nadzoru nad energetyka jądrową i w drugiej połowie tego roku zamierzamy taki test przeprowadzić we wszystkich państwach członkowskich - powiedział Gunther Oettinger.

Komisarz przypomniał ponadto, że obecnie w poszczególnych państwach członkowskich wdrażana jest europejska dyrektywa bezpieczeństwa energetycznego atomowego oraz poinformował, że istnieje już gotowy projekt odpowiedniego aktu prawnego dotyczącego odpadów jądrowych.

Wicepremier Waldemar Pawlak najpierw wyjaśniał, że wypadek w Fukushimie dotyczy reaktorów II generacji, w których nie było jeszcze rozwiązań pozwalających zachować pełne bezpieczeństwo przy zupełnym braku zasilania. Zarazem podkreślił też, że to nie technologie jądrowe zwiodły, a klasyczne.

- Byłoby trochę dziwne, gdybyśmy podejmowali decyzje o polskim programie energetyki nuklearnej po trzęsieniu ziemi i fali tsunami w Japonii, ponieważ żadne z tych zagrożeń naturalnych nie występuje w Polsce. Natomiast jeśli chodzi o sprawy faktyczne, to w Sejmie rozpoczęła się procedura uchwalania regulacji umożliwiających rozpoczęcie procesów czy projektów inwestycyjnych. Te procesy inwestycyjne mogą zostać rozpoczęte gdzieś w perspektywie dwóch lat […]. To są dwa lata na otwartą debatę, dyskusję opartą o pełną informacje związaną z szansami, ale i z zagrożeniami wynikającymi z technologii nuklearnych - powiedział Waldemar Pawlak.

Podczas briefingu prasowego Oettinger poruszył także temat długofalowej polityki energetycznej Unii Europejskiej do 2050 roku.

Powiedział on, że jeszcze na wiosnę rozpocznie się realizacja "ambitnych zamierzeń" w kontekście europejskiej mapy drogowej 2050 dla energetyki. Jak zaznaczył, częścią tego dokumentu są kwestie związane z tym, jak "ma wyglądać długofalowo tzw. miks energetyczny w Unii Europejskiej, konsumpcja energii, a także działania zwiększające wydajność energetyczną". "To są sprawy, które dotyczą państw członkowskich, Parlamentu Europejskiego, firm energetycznych, organizacji pozarządowych i samych konsumentów" - podkreślił unijny komisarz.

"Chcemy, żeby późną jesienią - w czasie półrocza polskiego - te założenia mapy drogowej zostały opinii publicznej w większych szczegółach przedstawione" - zapowiedział Oettinger.

Szef resortu gospodarki wyjaśnił, że omówił z unijnym komisarzem kluczowe zagadnienia dotyczące zewnętrznej polityki energetycznej Unii Europejskiej. "Będzie to obszar dyskusji w czasie naszej prezydencji. Rozmawialiśmy też o zakończeniu procesu nad rozporządzeniem w sprawie transparentności na rynku energii.(...) Jest to bardzo ważne w kontekście przejrzystości rynku" - podkreślił Pawlak.

Wicepremier powiedział, że strona polska blisko współpracuje z komisarzem oraz Komisją Europejską w sprawie w przygotowań do planowanego na początku lipca spotkania wiceministrów i dyrektorów generalnych odpowiedzialnych za energię.

Dodał, że we wrześniu w Polsce ma odbyć się nieformalna rada ds. energii. "To będzie ważny element dyskusji i uzgodnienia stanowiska europejskiego" - podkreślił. Poinformował, że strona polska przekazała unijnemu komisarzowi naszą opinię w sprawie zewnętrznej polityki energetycznej.

Oettinger powiedział, że chodzi o to, by stworzyć "definicję odpowiedniego reprezentowania europejskich interesów w dziedzinie polityki energetycznej".

Unijny komisarz zaznaczył ponadto, że rozmowy z Pawlakiem dotyczyły też spraw rozbudowy infrastruktury energetycznej. "Chodzi o kwestie związane ze skróceniem procedur wydawania koncesji i zgód" - powiedział.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oettinger: będą testy bezpieczeństwa elektrowni jądrowych, założenia mapy energetycznej UE jesienią

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!