Oettinger na EEC 2016: solidarność energetyczna UE niezagrożona

Oettinger na EEC 2016: solidarność energetyczna UE niezagrożona
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Solidarność energetyczna w UE nie jest zagrożona, a bezpieczeństwo energetyczne Polski w 2016 r. jest znacznie większe niż 10-12 lat temu - mówił w piątek w Katowicach komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa, b. komisarz ds. energii Günther Oettinger.

Podczas briefingu w trzecim dniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Oettinger był pytany przez dziennikarzy m.in. o potencjalny wpływ różnych sytuacji, konfliktów na solidarność energetyczną w Europie.

Komisarz zaakcentował, że solidarność jest jedną z fundamentalnych zasad, na których zbudowano Wspólnotę Europejską i Unię Europejską.

Wskazał, że plan europejskiego bezpieczeństwa energetycznego jest w dalszym ciągu budowany i nie jest przy tym w żaden sposób zagrożony. Zaznaczył też, że Polska jest dużym krajem członkowskim, z dużym przemysłem zużywającym dużo energii, stąd konieczna współpraca z rządem, przemysłem, by zapewnić gospodarce bezpieczeństwo.

Oettinger przypomniał, że w ramach swojej poprzedniej funkcji uczestniczył w takiej współpracy, stąd zna dobrze polskie potrzeby polskiego przemysłu. Zapewnił, że Komisja Europejska i cała Unia Europejska współpracują z Polską, by zapewnić polskiemu przemysłowi, obywatelom Polski bezpieczeństwo energetyczne.

Komisarz zaznaczył, że należy mieć na uwadze bardzo ważną funkcję tranzytową Polski, zwłaszcza jeżeli chodzi o przesył gazu, jak i pracować nad dywersyfikacją źródeł energii, z których czerpie Polska - zarówno jeżeli chodzi o dywersyfikację geograficzną, jak i o źródła energii.

W kontekście tranzytowego znaczenia Polski Oettinger poruszył kwestię transferu zwrotnego - przesyłu gazu nie tylko ze wschodu na zachód, ale też możliwości odwrócenia tego kierunku.

"Należy też pracować nad magazynowaniem energii, wydajnością energetyczną - to instrumenty podnoszące polskie, europejskie bezpieczeństwo energetycznego" - wskazał komisarz.

"Sytuacja bezpieczeństwa energetyczna Polski w 2016 r. jest znacznie lepsza niż w przeszłości. W przeciągu ostatnich 10-12 lat doszło tu do bardzo istotnych postępów" - ocenił Oettinger

"Strategia bezpieczeństwa energetycznego UE powstaje, to trwający proces oparty o zasady solidarności, które nie są w żaden sposób zagrożone. Komisja Europejska pracuje, by osiągnąć rozwiązanie, które będzie korzystne dla wszystkich stron - dla przemysłu, dla krajów członkowskich" - skonkludował.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!