Oettinger: potrzebne nowe cele redukcji emisji CO2

Oettinger: potrzebne nowe cele redukcji emisji CO2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeśli UE poważnie myśli o wewnętrznym rynku energii, potrzebne są wiążące cele zwiększenia redukcji emisji CO2 i udziału energii ze źródeł odnawialnych (OZE) do 2030 r. - uważa komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger. KE może wyjść z propozycją przed końcem roku.

"Myślę, że potrzebujemy nowego celu redukcji emisji, jeśli mówimy o niskowęglowej przyszłości. Jeśli chcemy być wiarygodni, musimy poczynić kolejny krok przed 2030 r. Myślę, że także jeśli chodzi o energię odnawialną w produkcji energii elektrycznej i w ciepłownictwie nowy cel miałby sens" - powiedział Oettinger na konferencji prasowej w Brukseli po piątkowym spotkaniu ministrów ds. energii.

Dodał, że jeśli chodzi o efektywność energetyczną, nie przyjmowałby teraz nowego celu jej zwiększania po 2020 r., ponieważ niedawno została przyjęta dyrektywa w tej sprawie. "Dlatego sądzę, że powinniśmy poczekać i zaproponować coś nowego za 2-3 lata, chociaż możemy już coś zasygnalizować" - podkreślił.

Pod koniec marca Komisja Europejska rozpocznie konsultacje ws. polityki energetycznej UE po 2020 r. W ubiegłym roku Polska zawetowała unijny plan obniżania redukcji emisji CO2 o 40 proc. do 2030 r., o 60 proc. do 2040 r. i o 80 proc. do 2050 r. w porównaniu z 1990 r. Obowiązujący obecnie pakt energetyczno-klimatyczny z 2008 r. nakazuje redukcję emisji CO2 w UE o 20 proc. do 2020 r. oraz zwiększenie udziału energii odnawialnej do 20 proc. Państwa członkowskie mają też dążyć do zwiększenia o 20 proc. efektywności energetycznej.

"Strategia +trzy razy dwadzieścia+ to dla inwestorów w sektorze energii sprawa z wczoraj. Trzeba mieć bardzo długoterminową pewność w sektorze energetycznym" - podkreślił komisarz. Poinformował, że w środę KE rozpoczęła dyskusję o polityce energetycznej po 2020 r.

"Pomysł jest taki, że powinniśmy mieć pewne ramy prawne na 2030 r. Mamy zamiar dostarczyć zieloną księgę (ogólne pomysły pod konsultacje - PAP) w tej sprawie pod koniec marca i potem chcemy to dyskutować na kwietniowej radzie ministrów energii w Dublinie i radzie ministrów środowiska" - wymienił. Zapowiedział, że przed końcem roku KE wyjdzie z propozycją niewiążącej strategii (tzw. komunikat KE) albo z propozycjami legislacyjnymi.

Oettinger zwrócił uwagę, że problemem jest "zintegrowanie wszystkich krajów" wokół nowych celów. "Niektóre kraje chcą iść mocno do przodu z redukcją emisji CO2 i podnoszeniem udziału źródeł odnawialnych w produkcji energii elektrycznej, a inne się wahają" - zauważył komisarz.

"Polityka energetyczna i klimatyczna mają znaczenie tylko jeśli cała Europa się zmobilizuje i jeśli wszyscy są gotowi do przyjęcia wiążących celów. Jeśli nie uda nam się kontynuować kwestii nowych celów na 2030 r. (...), myślę, że wejdziemy na grząski grunt renacjonalizacji polityki energetycznej i klimatycznej" - apelował. Jego zdaniem, jeśli UE chce rzeczywiście mieć wewnętrzny rynek energii, "musimy mieć obligatoryjne cele dla redukcji emisji i udziału odnawialnych źródeł energii, które muszą rosnąć".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oettinger: potrzebne nowe cele redukcji emisji CO2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!