Ograniczenia praw do emisji CO2 nie powinny zaszkodzić polskim firmom

Ograniczenia praw do emisji CO2 nie powinny zaszkodzić polskim firmom
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Priorytetem unijnej polityki energetycznej jest ograniczanie globalnego ocieplenia. Jego realizacja może się jednak odsunąć w czasie.

Głównym narzędziem do egzekwowania zapisów pakietu energetyczno-klimatycznego będzie istniejący już unijny system handlu emisjami (ETS). Od 2013 roku firmy będą musiały kupować prawa do emisji na specjalnych aukcjach; w obecnym systemie są one przyznawane za darmo - przypomina "Puls Biznesu".

W Brukseli uzgodniono jednak pewne odstępstwa. Na zasadzie wyjątku elektrownie w Polsce i innych uboższych krajach będą mogły korzystać z bezpłatnych uprawnień: maksymalnie 70 proc. w latach 2013-2019. W 2020 r. obowiązek zakupu ma objąć 100 proc. uprawnień.

Pieniądze z aukcji trafią do budżetów narodowych i mają służyć finansowaniu inwestycji przyjaznych środowisku. Dodatkowo z funduszu solidarności, odpowiadającego 12 proc. w uprawnień emisyjnych w całej UE, będzie można zrekompensować koszty proekologicznych inwestycji biedniejszym krajom. Polska - jak twierdzi rząd - dostanie z niego 60 mld zł na modernizację energetyki.

Dariusz Lubera, prezes spółki Tauron Polska Energia, uważa, że przyjęte w grudniu rozwiązania są korzystniejsze niż początkowe propozycje. Główną korzyścią jest, jego zdaniem stopniowe wprowadzanie otwartych aukcji na emisję CO 2 dla polskich elektrowni i elektrociepłowni - od 30 proc. w 2013 do 100 proc. w roku 2020. W poprzedniej wersji pakietu sektor energetyczny już w 2013 r. miał kupować całość uprawnień, co przełożyłoby się na drastyczne wzrosty cen energii w Polsce.

- Nie brakuje jednak słabych stron. Węgiel przestaje być stosunkowo tanim paliwem. Dlatego musimy rozważyć ekonomiczne aspekty budowy nowych bloków energetycznych wykorzystujących technologie węglowe, a odbudowa mocy jest jednym z podstawowych zadań w strategii Grupy Tauron - zaznacza w "PB" Dariusz Lubera.

Podobne pytania padają w pozostałych trzech grupach energetycznych. W Polsce ponad 90 proc. energii produkuje się z węgla. Blisko 40 proc. bloków energetycznych wymaga wymiany w ciągu 10 lat.

- Z energetyki odnawialnej i atomowej możemy - przy sporych nakładach finansowych - zyskać około 30 proc. energii w ciągu 15 lat. Pozostałe 70 proc. musi pochodzić z węgla, ale jego przetwarzanie musi być inne niż obecne - przekonuje w dzienniku prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego.

- Przyszłość to wysokosprawne bloki, poligeneracja (wspólne wytwarzanie energii elektrycznej, ciepła i surowców chemicznych) oraz najnowsze technologie przetwarzania węgla jak: zgazowanie, upłynnianie, a w przyszłości także podziemne zgazowanie bez wydobywania tradycyjnymi metodami. Musimy też opanować technologię CCS (carbon capture and storage - wychwytywanie i składowanie CO 2 ) - wymienia prof. Jerzy Buzek.

Dariusz Lubera zwraca uwagę na fakt, że dla bloków, których budowa rozpocznie się po 2008 r., koncerny od początku będą kupować 100 proc. praw do emisji CO 2 .

Widoczne spowolnienie gospodarcze, a co za tym idzie spadek zużycia energii - w styczniu i lutym hutnictwo i przemysł motoryzacyjny kupiły o jedną trzecią energii mniej w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego - powoduje, że energetyka może spokojniej modernizować infrastrukturę wytwórczą.

Hutnictwo odpowiada za 4 do 5 proc. krajowej emisji CO 2 . - W latach 2008-2012 średnioroczny przydział uprawnień dla branży wynosi 11,08 mln ton. Ta ilość była wystarczająca dla produkcji na poziomie roku 2007 i początku 2008 - przypomina w "PB" Romuald Talarek, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. - W Polsce produkcja w hutnictwie w porównaniu z 2007 rokiem spadła o 8 proc. - dodaje Talarek.

Do końca marca w hutach trwają audyty. Gdy się zakończą, będzie wiadomo, ile wynosiła emisja i jak się ma do przyznanych uprawnień.

Hutnictwo zapewne będzie uznane za sektor zagrożony procesem tzw. carbon leakage (wędrówki branż w regiony, w których nie obowiązują ograniczenia emisji CO 2 ), w wyniku którego mogłoby przenieść produkcję np. na Ukrainę albo do Chin. KE zapowiada, że katalog takich branż ogłosi w 2010 r.

Michał Padusiński, kierownik planowania strategicznego w Cemex Polska, liczy, że również branża cementowa może być uznana za zagrożona carbon leakage.

Europejski przemysł cementowy spełnia warunek (wzrost kosztów spowodowany przymusem zakupu uprawnień do emisji CO 2 większy niż 30 proc. współczynnika wartość dodana brutto), aby zostać wsparciem dla branży. Wsparcie to miałoby polegać na udzielaniu darmowych zezwoleń na emisję CO 2 .
- Darmowe zezwolenia pozwoliłyby uniknąć drastycznego wzrostu kosztów produkcji, a co za tym idzie - cen produktów po roku 2012. Pomimo że polski przemysł cementowy jest jednym z najnowocześniejszych w Europie, średnia emisja dwutlenku węgla na tonę cementu przekracza 600 kg, co przy przewidywanych cenach CO 2 sięgających 30-35 EUR za tonę może oznaczać kilkudziesięciozłotowe podwyżki cen cementu - opisuje w "PB" Michał Padusiński.

- Przyznane limity emisji CO 2 dla Zakładów Azotowych Puławy na lata 2008-12 wynoszą ponad 1,3 mln ton. W ubiegłych latach, dzięki łagodnym zimom i zmniejszeniu dostaw gazu, spółka zmieściła się w limitach. W dalszej perspektywie, po uruchomieniu nowych inwestycji, możliwe będzie wystąpienie pewnego deficytu. Ewentualne braki mogą być uzupełniane jednostkami redukcji emisji ERU (do 10 proc.), które sami wytwarzamy dzięki instalacji redukującej ilość wypuszczanych do atmosfery podtlenków azotu - mówi w dzienniku Grzegorz Kulik, kierownik działu Komunikacji Korporacyjnej w Puławach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ograniczenia praw do emisji CO2 nie powinny zaszkodzić polskim firmom

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!