Okablować Polskę. Pomysł na zniwelowanie skutków zniszczeń napowietrznych linii energetycznych

Okablować Polskę. Pomysł na zniwelowanie skutków zniszczeń napowietrznych linii energetycznych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ostatnie nawałnice pokazały, że dominującą w Polsce pozycję napowietrznych linii energetycznych warto poddać poważnej refleksji - ocenia Andrzej Pruszkowski, wiceprezes spółki PGE Dystrybucja.

  • Nawałnice ujawniają słabe punkty sieci dystrybucyjnej energii.
  • Zdaniem ekspertów warto poważnie zastanowić się nad okablowaniem części sieci średniego napięcia.
  • Pozytywny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne ma most energetyczny Polska-Litwa. Jego znaczenie w przyszłości może jeszcze wzrosnąć.

Przerwy w dostawach energii elektrycznej spędzają sen z oczu wszystkim operatorom systemów przesyłowych. Potężnym wyzwaniem będzie wymagane od energetyków ograniczenie przerw o 50 proc. do roku 2020.

- To będzie szczególnie trudne w związku z ostatnimi zmianami klimatycznymi, charakteryzującymi się potężnymi nawałnicami w okresie letnim - przyznaje Andrzej Pruszkowski, wiceprezes PGE Dystrybucja. - Wprawdzie w regionie Polski Wschodniej mamy dość wysoki stopień bezpieczeństwa, ale napowietrzne sieci energetyczne bardzo łatwo mogą ulec zniszczeniu, a trudno je odbudować, bo często wejście na prywatny teren musi się odbywać w asyście policji.
Jego zdaniem warto zmierzać w kierunku kablowania jak największej części sieci średniego napięcia, lub przynajmniej wymiany sieci napowietrznych nieizolowanych na izolowane.

Miliardowe nakłady. UE pomoże?


- PGE Dystrybucja tylko w tym roku przeznaczy na inwestycje ok. 1,8 mld zł. Pozwala to na odtwarzalność sieci w rytmie około 50 lat. Pytanie, czy 50-letnia sieć to coś, co gwarantuje odpowiednią niezawodność. Jednak żeby zintensyfikować działania, trzeba by inwestować znacznie więcej, czyli podnosić taryfy, do czego prezes URE raczej nie byłby nastawiony zbyt entuzjastycznie - powiedział Andrzej Pruszkowski.

Maciej Zajkowski z Politechniki Białostockiej, przedstawiciel Podlaskiej Inicjatywy Energetycznej ocenia, że bezpieczeństwo sieci na Podlasiu jest dziś na dość wysokim poziomie, jeśli chodzi o rdzeń energetyczny, natomiast pojawiają się wciąż pewne problemy w miejscach najmniej zurbanizowanych. - Ale widać, że to również się zmienia, a wymiana starej instalacji na kablową to prawdziwy przełom - podkreślił.

Wiceprezes PGE Dystrybucja nie ma wątpliwości, że wymiana linii napowietrznych na kabel radykalnie poprawiłaby sytuację. - Ostatnie nawałnice pokazały, że dominacja linii napowietrznych w Polsce powinna zostać poddana poważnej refleksji - uznał. - Oczywiście gdyby chcieć wymienić linie napowietrzne w całym kraju, mówilibyśmy o koszcie rzędu kilkudziesięciu miliardów złotych, całkowicie nie do udźwignięcia z taryfy, ale być może warto powalczyć o unijne dofinansowanie tego typu inwestycji jeszcze z obecnej perspektywy - mówił.

Andrzej Pruszkowski zastrzega, że nie ma mowy o okablowaniu Polski w całości, jak to ma miejsce na przykład w krajach Beneluksu, bo też i nie wszędzie ma to sens. Dla przykładu nie ma sensu kablować tam, gdzie jest bezpiecznie, gdzie nie ma lasów i drzew, które są największym zagrożeniem dla sieci napowietrznych. - Jestem natomiast zwolennikiem kablowania wszędzie tam, gdzie przyniesie to wymierny efekt ekonomiczny. Już dzisiaj są miejsca, gdzie położenie kabla może być tańsze od instalacji linii napowietrznej, a koszty eksploatacji kabla jak wiadomo zbliżają się do zera - powiedział.

Pożytek z mostu energetycznego Polska-Litwa


Według wiceszefa PGE Dystrybucja pozytywne nie tylko dla Polski północno-wschodniej było uruchomienie mostu energetycznego Polska-Litwa. - Efekty tego połączenia są znacznie głębsze niż tylko sięgające regionu Podlasia - ocenił. - Jednym z elementów tego projektu była na przykład stacja transformatorowa w Siedlcach, która daje możliwość przesyłu energii z nowego bloku w Kozienicach do Warszawy, gdzie mamy do czynienia z największą dynamiką nowych przyłączeń do sieci.

- Pozytywny wpływ mostu energetycznego Polska-Litwa to dopiero początek dla obu stron, bo na razie wymiana jest niezbyt wielka i głównie w kierunku z Litwy do Polski, co jest efektem cen energii w obu krajach - powiedział Daivis Virbickas, dyrektor generalny AB Litgrid, litewskiego operatora przesyłowego.

Jak wyjaśnił, po kilku miesiącach od uruchomienia połączenia polsko-litewskiego Litwa uruchomiła także połączenie energetyczne ze Szwecją, w wyniku czego ceny energii na rynku hurtowym na Litwie spadły o około 30 proc. - W przyszłości sytuacja może się jednak zmienić, chociażby ze względu na plany budowy elektrowni w Ostrołęce. Podlasie to typowy region tranzytowy, nie ma tu wielkich przemysłowych odbiorców energii, podobnie jak na Litwie. Mamy za to wiele interkonektorów, oprócz tych z Polską i Szwecją, także z Finlandią, Łotwą i Estonią. Z tego względu okoliczne regiony są zainteresowane polsko-litewskim połączeniem - przekonywał.

Także Saulius Bilys, dyrektor generalny litewskiej AB Amber Grid, był zdania, że bezpieczeństwo energetyczne można zagwarantować jedynie za pomocą funkcjonującego rynku energii, a warunkiem jego powstania są właśnie międzynarodowe interkonektory.

Wypowiedzi pochodzą z debaty „Energia na Wschodzie. Jak zapewnić bezpieczeństwo energetyczne”, która się odbyła trakcie Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Okablować Polskę. Pomysł na zniwelowanie skutków zniszczeń napowietrznych linii energetycznych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!