Okrężne łączenie państwowej energetyki

Okrężne łączenie państwowej energetyki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Tauron i Enea z KGHM w tle - to plany wzmacniania i zbliżania do siebie państwowych grup energetycznych.

Czy to jedynie taktyczny wybieg, aby pozbyć się Elektrimu z PAK-u? Wszystko pokażą najbliższe tygodnie - pisze "Parkiet".

Zdaniem części ekspertów z branży energetycznej, chociaż rząd administracyjnie skonsolidował cztery duże grupy energetyczne, to nadchodzące lata powinny przynieść ich dalszą integrację.

Jednak już tworzenie Polskiej Grupy Energetycznej, Tauronu oraz wzmocnienie Enei i Energi musieliśmy negocjować z Komisją Europejską. Trzeba było udowadniać, że taki podział rynku nie zablokuje całkowicie konkurencji w branży.

Nie ma zatem co liczyć, aby KE zgodziła się zbyt szybko na dalsze łączenie czterech grup, które obejmują w sumie 70 proc. energetycznego rynku. Czy resort skarbu ma na to inny sposób? Powstają nowe powiązania. Chodzi o wspólne projekty, pieniądze, ale i ludzi.

Trzeba pamiętać, że od dostaw węgla brunatnego z kopalni w Koninie i Adamowie zależny jest Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. A PAK jest kontrolowany operacyjnie przez Elektrim. O usunięcie Elektrimu z tego biznesu MSP stara się od początku obecnej kadencji. Czy więc włączenie kopalni do Enei miałoby wzmocnić nacisk na Zygmunta Solorza-Żaka, kontrolującego Elektrim, aby wycofał go z PAK-u?

Jeszcze niedawno ofertę Elektrimowi złożył KGHM. Odpowiedzi nie otrzymał. Ale można przypuszczać, że to już nie takie istotne, bo Polska Miedź działa też na energetycznym drugim froncie. Podpisała z drugim pod względem wielkości w branży Tauronem i EnergiąPro list intencyjny w sprawie budowy dużej elektrowni na Śląsku.

To nie koniec powstających powiązań. W ostatnich dniach do rady nadzorczej KGHM wprowadzony został Remigiusz Nowakowski, wiceprezes Tauronu i dyrektor generalny EnergiiPro. Do rady powołano też Leszka Jakubowa, a jest on dyrektorem ekonomicznym kopalni w Koninie. A stąd do Enei już blisko. Niezależnie jednak od tego, czy są to tylko "zagrywki taktyczne", czy prawdziwe plany, widać, że Tauron i Enea mogłyby mieć wspólne z KGHM plany inwestycyjne (przygotowane przez MSP).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Okrężne łączenie państwowej energetyki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!