Opolskie. Akcja społeczna na rzecz rozbudowy elektrowni

Opolskie. Akcja społeczna na rzecz rozbudowy elektrowni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Tak dla elektrowni - Tak dla Śląska" - pod taką nazwą zawiązała się w Opolu akcja społeczna. Zaangażowani w nią chcą lobować za rozbudową Elektrowni Opole nie tylko pisząc listy do premiera i prezydenta, ale także stawiając miasteczko namiotowe.

Inicjatywa nie ma barw politycznych. W skład Rady Programowej Ruchu Społecznego "Tak dla elektrowni - Tak dla Śląska" weszli parlamentarzyści PO, PiS, SLD i poseł z Mniejszości Niemieckiej. W radzie są także samorządowcy, przedstawiciele wszystkich związków zawodowych działających w Elektrowni Opole, przedsiębiorcy i naukowcy.

"Bez rozbudowy Elektrowni Opole Górny Śląsk nie sprzeda węgla, Opolszczyzna nie będzie miała miejsc pracy, a Dolny Śląsk nie dostanie energii elektrycznej. Zatem sprawa zaniechanej rozbudowy jest troską całego makroregionu" - napisali inicjatorzy akcji w liście, który zostanie skierowany do prezydenta, premiera i ministra gospodarki.

"To liczne gremium świadczy o tym, jak jesteśmy zdeterminowani. Będziemy walczyć różnymi metodami" - powiedział poseł PiS Sławomir Kłosowski.

Rada Programowa przedstawiła plan najbliższych akcji. 7 czerwca, o godz. 13, przed Urzędem Wojewódzkim w Opolu odbędzie się akcja protestacyjna. Wojewodzie zostanie wręczona petycja. Zbierane są także podpisy pod apelem o rozbudowę elektrowni. "Zbieramy je w biurach PiS w całym regionie. Już mamy tysiąc, a chcemy uzbierać 10 tysięcy" - zapowiedział Arkadiusz Szymański, sekretarz opolskiego PiS.

Dzień później, 8 czerwca, w sąsiadującej z Elektrownią Opole miejscowości Czarnowąsy zostanie postawione miasteczko namiotowe. Planowany jest również protest na pasach na drodze wojewódzkiej Opole-Namysłów. "Mam nadzieję, że nie będzie potrzeby mnożenia protestów. Sprawa elektrowni nie jest jeszcze zamknięta. Teraz oczekujemy na wyznaczenie spotkania z premierem Donaldem Tuskiem. Liczę na pełne zrozumienie ze strony rządu" - powiedział poseł PO Rajmund Miller.

Do tej pory apele i rezolucje do premiera rządu i ministra gospodarki przyjęli i przesłali do stolicy radni Sejmiku Województwa Opolskiego, radni Rady Miasta Opola oraz opolscy przedsiębiorcy.

Rozbudowa Elektrowni Opole o dwa nowe bloki energetyczne opalane węglem kamiennym miała być bardzo istotną inwestycją z punktu widzenia budowy potencjału energetycznego Polski. Jej koszt szacowano na 11,5 mld zł. Przygotowywana była przez lata. Elektrownia miała być rozbudowana o bloki 5 i 6, o mocy 900 MW każdy. Inwestycja miała służyć zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem regionu południowo-zachodniego. Budowę miało realizować konsorcjum Rafako, Polimex Mostostal i Mostostal Warszawa. PGE, właściciel opolskiej elektrowni, zdecydowała jednak o wycofaniu się z inwestycji z powodów ekonomicznych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Opolskie. Akcja społeczna na rzecz rozbudowy elektrowni

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!