Opóźnienie aukcji pozwoleń na CO2 przegłosowane

Opóźnienie aukcji pozwoleń na CO2 przegłosowane
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Eksperci z krajów UE przegłosowali w środę opóźnienie aukcji 900 mln pozwoleń na emisję CO2, co ma podnieść ich cenę i zachęcić firmy do zielonych inwestycji. Do opóźnienia aukcji może dojść w najbliższych miesiącach, jeśli sprzeciwu nie zgłoszą PE i Rada UE.

Już pod koniec ubiegłego roku Parlament Europejski i Rada UE przyjęły odpowiedni załącznik do dyrektywy o unijnym rynku handlu emisjami (ETS) umożliwiający tzw. backloading. Polega on na przesunięciu aukcji 900 mln pozwoleń na emisję CO2 z lat 2014-2016 na lata 2019-2020.

Po środowej decyzji komitetu ds. zmian klimatu, złożonego z ekspertów krajów członkowskich po przewodnictwem Komisji Europejskiej, PE i Rada UE będą miały czas na zgłoszenie ewentualnego sprzeciwu. Zazwyczaj są to trzy miesiące, jednak KE zwróciła się do PE i rządów o skrócenie tego okresu.

"Backloading jest teraz rzeczywistością i Komisja ma nadzieję, że pierwsza pozwolenia na emisję mogą być wkrótce opóźnione. Chociaż backloading pomoże ustabilizować rynek CO2 w najbliższych latach, musimy także poradzić sobie z bardziej strukturalnymi wyzwaniami. Komisja odniesie się do nich, gdy zaproponuje ramy (polityki) klimatycznej i energetycznej do 2030 roku bliżej końca miesiąca" - oświadczyła unijna komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard.

Ingerencji na rynku CO2 sprzeciwiał się polski rząd i polscy europosłowie, którzy wskazywali na ryzyko wyższych cen energii. Podobnego zdania byli chadeccy europosłowie.

Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) oszacował, że polskie przedsiębiorstwa w wyniku opóźnienia wprowadzenia backloadingu (miał on wejść w życie w ubiegłym roku) zaoszczędziły ok. 1,8 mld zł w odniesieniu do okresu styczeń 2013 - czerwiec 2014. KOBiZE szacuje także, że w 2014 roku średnia cena uprawnienia do emisji CO2 wzrośnie do 12,07 euro za tonę. W 2013 roku średnia cena uprawnienia wynosiła 4,41 euro za tonę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!