Orlen nadal optuje za budową bloków gazowych

Orlen nadal optuje za budową bloków gazowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

PKN Orlen podtrzymuje plan budowy bloków energetycznych opalanych gazem we Włocławku i Płocku, mimo że część inwestorów na rynku rozważa powrót do projektów opartych na węglu.

"Projekt we Włocławku charakteryzuje się dobrymi parametrami ekonomicznymi, dlatego na obecnym etapie nie widzimy podstaw do rezygnacji z jego realizacji" - powiedział PAP Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes PKN Orlen.

Pod koniec lipca przedstawiciele firmy informowali, że przetarg na wybór wykonawcy dla elektrowni we Włocławku zakończy się na początku czwartego kwartału. Na krótkiej liście znalazły się trzy podmioty. Orlen chce zbudować elektrownię gazową o mocy ok. 500 MWe. Spółka ma decyzję środowiskową, pozwolenie na budowę bloku, umowę z Gaz-Systemem na budowę gazociągu przyłączeniowego oraz umowę z PSE Operator na przyłączenie do sieci energetycznej. Szacowane nakłady inwestycyjne wynoszą ok. 1,5 mld zł.

Ostateczna decyzja co do inwestycji ma zostać podjęta na przełomie trzeciego i czwartego kwartału.

Orlen zamierza też, zgodnie z wcześniejszymi założeniami, budować blok gazowo-parowy w Płocku.

"Jesteśmy już na zaawansowanym etapie przygotowań do projektu budowy elektrowni w Płocku. Zakończyła się analiza wariantowa koncepcji i opracowane zostało studium wykonalności wariantu przewidującego moc w przedziale 450-600 MW. Rozpoczęły się również prace nad raportem oddziaływania na środowisko oraz przyłączeniem mediów" - powiedział wiceprezes.

"Jednocześnie trwa proces wyboru wykonawcy połączenia elektrycznego bloku z siecią krajową i zakładową. Ustalono już również kwestie zasilania gazem z firmą Gaz-System" - dodał.

Ostatnio Azoty Tarnów informowały, że przeanalizują, czy elektrociepłownia budowana na potrzeby ZAK będzie opalana gazem. Dotychczasowe obserwacje stawiają opłacalność tego przedsięwzięcia pod znakiem zapytania. Alternatywą jest elektrownia węglowa. Do końca października ma być gotowe porównanie tych dwóch projektów. Nie wiadomo, jakie ostatecznie decyzje zostaną podjęte przy projekcie energetycznym w Puławach, które mają połączyć się z Tarnowem. Puławy miały wcześniej w planach budowę bloku opalanego gazem.

Czytaj także: Węglowy blok w ZAK-u - to prawie pewne

Eksperci wskazują, że inwestorzy coraz częściej zwracają uwagę na koszty eksploatacji - węgiel jest tańszy od gazu.


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Orlen nadal optuje za budową bloków gazowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!