XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Oto technologie, które zmienią energetykę. Typują specjaliści

Oto technologie, które zmienią energetykę. Typują specjaliści
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sektor energetyczny na całym świecie przechodzi szybką transformację technologiczną. Aplikacja innowacyjnych rozwiązań stała się ważnym elementem konkurencyjności firm i wyścig w tym obszarze nieustannie trwa. Menadżerowie Siemensa i InnoEnergy wytypowali dla WNP.PL kluczowe technologie, które zmienią znaną nam dziś energetykę.

Grzegorz Należyty, członek zarządu polskiej spółki Siemensa, wśród kluczowych dla energetyki technologii wymienia elastyczną kogenerację gazowo-parową i cyfryzację.

- Technologie i rozwiązania w obszarze digitalizacji w krótszej i dłuższej perspektywie bardzo zmienią rynek energetyczny i wpłyną na wszystkich jego uczestników. Choć nie wszystkie zmiany jesteśmy sobie w stanie teraz wyobrazić, to jednak wpływ rozwiązań cyfrowych będzie dotyczył zarządzania energią, jej wytwarzaniem, dystrybucją i zużyciem, w tym również usługami serwisu i utrzymania. Na pewno wpłyną one też na prosumentów, którzy będą otrzymywać informację na przykład, kiedy najlepiej włączyć pranie - wskazuje Grzegorz Należyty.

Kolejne technologie, które zdaniem menedżera Siemensa będą odgrywały istotną rolę w transformacji sektora energetycznego, to technologie wykorzystujące i upowszechniające wodór jako paliwo i źródło energii, odnawialne źródła energii i magazynowanie energii.

- Technologie i rozwiązania służące magazynowaniu energii to również, a może nawet przede wszystkim przyszłość energetyki. To znaczący element systemu dystrybucji i bezpieczeństwa energetycznego. Obecnie kluczową rolę gra czynnik stabilności wytwarzania energii. Gdy będzie można efektywnie i relatywnie tanio ją zmagazynować, mniejsze znaczenie będzie miała kwestia bezpieczeństwa stałych dostaw. To kluczowe dla całej gospodarki - uważa Grzegorz Należyty.


Marcin Lewenstein, Innovation Officer, InnoEnergy Central Europe, wśród kluczowych technologii z punktu widzenia energetyki wymienia baterie i inne technologie magazynowania energii, a także technologie dłuższego wykorzystania i recyclingu baterii litowo-jonowych wskazując, że to warunek konieczny dla kontynuacji rozwoju technologii magazynowania energii.

Kolejne technologie, które zdaniem menedżera InnoEnergy będą odgrywały istotną rolę w sektorze energetycznym to zarządzanie popytem na energię elektryczną (możliwość praktycznego wykorzystania cyfryzacji sektora energii dla ograniczenia nakładów inwestycyjnych, optymalizacji pracy sieci i źródeł wytwórczych oraz poprawę integracji odbiorców energii z rynkiem), nowe technologie materiałowe w energetyce (na przykład w obszarze baterii, fotowoltaiki, magazynowania wodoru, oświetlenia czy izolacji budynków) i technologie BIPV.

- Technologie BIPV (Building Integrated Photovoltaics) to szansa na lepsze wykorzystanie możliwości rozproszonej energetyki odnawialnej oraz zwiększenie aktywności branży budowlanej w procesie transformacji energetyki - wskazuje Marcin Lewenstein.


Transformacja energetyki m.in. ze względu na trudne do przecenienia znaczenie energii elektrycznej w życiu społecznym i gospodarczym zawsze była jednym z kluczowych tematów Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Podobnie będzie w tym roku, a debaty będą dotyczyły m.in. trendów kształtujących obraz europejskiej energetyki, szans rozwojowych poszczególnych segmentów sektora i efektywności energetycznej.  Dowiedz się więcej o wydarzeniu

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oto technologie, które zmienią energetykę. Typują specjaliści

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!