Otwarto budynek pozyskujący energię z wnętrza ziemi

Otwarto budynek pozyskujący energię z wnętrza ziemi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sondy geotermalne pozyskujące energię z wnętrza ziemi to jedno z rozwiązań, jakie zastosowano w otwartym w Katowicach budynku pasywnym na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum. Będą tu prowadzone m.in. badania nad alternatywnymi źródłami energii.

Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum w Katowicach specjalizuje się m.in. w badaniach oraz promowaniu energooszczędnych technologii w budownictwie. Pierwszy, biurowiec energooszczędny powstał tu w 2009 roku. Otwarty w piątek obiekt jest pierwszym budynkiem pasywnym, umożliwiającym efektywne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE).

Pod budynkiem zainstalowano m.in. sondy geotermalne, które pozyskują energię z wnętrza ziemi wykorzystywaną m.in. do ogrzewania i chłodzenia budynku. Sondy umieszczono w pionowych odwiertach na głębokości ok. 50 m.

Budynek wyposażono w kolektory słoneczne, zamieniające energię promieniowania słonecznego na ciepło, które transportowane do środka obiektu ogrzewa wodę, zainstalowano także ponad 400 modułów fotowoltaicznych - zamieniających energię promieniowania słonecznego na prąd elektryczny - w tym m.in. 231 na dachu i 108 na elewacjach. Zastosowano też tzw. system trackerów fotowoltaicznych, czyli 36 ruchomych modułów podążających za pozornym ruchem słońca. "Budynek zużywa do celów grzewczych ośmiokrotnie mniej energii niż w przypadku budynków tradycyjnych" - powiedziała PAP w piątek Agnieszka Zięcina z biura prasowego Euro-Centrum.

Oprócz OZE, w obiekcie zastosowano też rozwiązania pozwalające w maksymalny sposób oszczędzać zużywaną energię, są to m.in. zatrzymujące przenikanie promieni słonecznych i zabezpieczające pomieszczenia przed nagrzaniem żaluzje fasadowe, system odzyskiwania ciepła - pozwalający odzyskać 80 proc. energii cieplnej z wywiewanego powietrza, czy system zarządzania BMS umożliwiający zintegrowane zarządzanie instalacjami z jednego miejsca.

W energooszczędnym i ekologicznym budynku prowadzone będą m.in. badania nad alternatywnymi źródłami energii i energooszczędnością. Powstały tu: laboratorium właściwości cieplnych budynków, laboratorium inteligentnych sieci energetycznych, czy laboratorium przeznaczone do prowadzenia testów na materiałach budowlanych pod kątem ich odporności na czynniki klimatyczne.

Powierzchnia użytkowa pięciokondygnacyjnego budynku wynosi 7,5 tys. m kw. Koszt inwestycji to 35,8 mln zł.

Projekt budynku zdobył nagrodę Innowator Śląska 2012 oraz w 2013 roku nagrodę Komisji Europejskiej Green Building Award.

Powierzchnia Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum zajmuje ok. 6 ha. Obecnie działa tu ok. 100 firm, które zatrudniają ok. 1500 osób.(
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Otwarto budynek pozyskujący energię z wnętrza ziemi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!