Pakiet Klimatyczny wymusi rozwój nowoczesnych technologii

Pakiet Klimatyczny wymusi rozwój nowoczesnych technologii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Założenia Pakietu Klimatycznego stanowią ogromne wyzwanie dla całej polskiej gospodarki, a głównie dla energetyki i górnictwa. - Chodzi tak naprawdę o walkę o konkurencyjność polskich produktów na globalnym rynku - mówi dla portalu wnp.pl Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.

Jerzy Markowski zwraca uwagę na fakt, że stawianie sobie w Europie zbyt wysoko poprzeczki w zakresie emisji dwutlenku węgla może spowodować odpływ producentów przemysłowych do tych części świata i tych krajów, gdzie nie zwraca się uwagi na ekologię.

- Wyjście naprzeciw oczekiwaniom i poradzenie sobie z założeniami Pakietu Klimatycznego oznacza przymus rozwoju nowych technologii - ocenia Jerzy Markowski. Podobnego zdania jest Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki, który wskazuje, że Pakiet Klimatyczny wywoła ogromny postęp w nauce.

- W latach siedemdziesiątych prowadzono prace nad zgazowaniem i upłynnianiem węgla - przypomina Janusz Steinhoff. - Później te prace wstrzymano. Obecnie pozytywnie należy ocenić unijne wsparcie w zakresie rozwoju czystych technologii węglowych. Na Śląsku jest wiele doskonałych placówek naukowo-badawczych, a Klaster Czystych Technologii Węglowych to rzecz warta wsparcia.

Należy liczyć, że nakłady na badania naukowe przyniosą wymierne efekty.

Problemem jest obecnie kryzys, należy się bowiem spodziewać, że wpłynie on negatywnie na poziom realizowanych inwestycji. Także ogromny wzrost cen energii elektrycznej uderza w przemysł.

- Ubolewam, że wzrost cen prądu jest tak wysoki, że w 2008 roku wyniósł aż 80 proc. - zaznacza Janusz Steinhoff. Ten wzrost cen to między innymi wynik źle przeprowadzonej przed laty konsolidacji energetyki.

Obecnie firmy mają problemy z uzyskaniem kredytów, co z kolei staje się barierą w realizacji bardziej ambitnych planów.

- Firmom o zasięgu globalnym z pewnością będzie łatwiej - ocenia Arkadiusz Krężel, przewodniczący rady nadzorczej Boryszew SA i szef rady nadzorczej Impexmetalu. - Relacja złotego do euro powoduje bowiem opłacalność realizacji inwestycji w Polsce.

Przypomnijmy tu, że rządowi Donalda Tuska udało się wynegocjować korzystniejsze (niż w pierwotnej wersji) dla Polski założenia Pakietu Klimatycznego. Polska będzie mogła wydać na modernizację energetyki około 60 mld zł. Z wyliczeń rządowych ekspertów wynika, że taka będzie wartość dodatkowych uprawnień dla Polski. W latach 2012-2019 polskie elektrownie otrzymają nawet 70 proc. darmowych uprawnień do emisji. Będą one stopniowo zmniejszane do 2020 roku, w którym wejdzie obowiązek zakupu stu procent uprawnień.

- Wynegocjowane przez rząd warunki są mierzoną w dziesiątkach miliardów złotych szansą na modernizację polskiej energetyki - mówił premier Donald Tusk po tym, jak udało się wynegocjować dla Polski bardziej korzystne warunki Pakietu Klimatycznego. - Chodzi o to, by w roku 2020 Polska miała nowoczesną energetykę i była w stanie sprostać wyzwaniom Pakietu Klimatycznego.

Jerzy Markowski przypomina, że mówiąc o potrzebie spełnienia wymogów Pakietu Klimatycznego, mówimy tak naprawdę o problemie utrzymania miejsc pracy w polskim przemyśle na przestrzeni kolejnych lat.

Jerzy Dudała
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pakiet Klimatyczny wymusi rozwój nowoczesnych technologii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!