XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Państwa UE chcą iść w kierunku neutralności klimatycznej. Polska bardziej sceptyczna

Państwa UE chcą iść w kierunku neutralności klimatycznej. Polska bardziej sceptyczna
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Państwa unijne pozytywnie przyjęły podczas czwartkowej dyskusji strategię klimatyczną KE, która przewiduje zerową emisyjność netto do 2050 r. Ekolodzy przyklaskują takiemu podejściu i apelują o podwyższenie celów redukcji na 2030 r. Polska pyta o koszty.

  • Strategia do 2050 r. przewiduje osiem scenariuszy, aby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych zgodnie z założeniami porozumienia paryskiego.
  • W czwartek unijni ministrowie środowiska przeprowadzili pierwszą, wstępną debatę w tej sprawie. Ich wypowiedzi wskazują, że UE podąży w kierunku wyznaczonym przez Komisję.
  • Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek zauważył, że strategia będzie warunkować nie tylko przyszły kształt polityki klimatyczno-energetycznej UE, ale też mocno wpłynie na gospodarki państw unijnych i ich rozwój.

KE przedstawiła pod koniec listopada długoterminową strategię klimatyczną, zakładającą, że do połowy tego stulecia UE stanie się neutralna pod względem emisji gazów cieplarnianych. Efektem ma być m.in. odejście od węgla w energetyce, a także zmniejszenie importu gazu.

W czwartek unijni ministrowie środowiska przeprowadzili pierwszą, wstępną debatę w tej sprawie. Ich wypowiedzi wskazują, że UE podąży w kierunku wyznaczonym przez Komisję.

- Strategia będzie miała kluczowe znaczenie w realizacji porozumienia paryskiego w UE, ważne jest w związku z tym, żebyśmy mieli pewność planowania dla gospodarki - mówiła minister środowiska Niemiec Svenja Schulze.

Jak przekonywała, strategia Komisji, a także niemiecki plan w tej sprawie to okazja, żeby stawić czoło wyzwaniom XXI wieku, a także ustawić się na wiodącej pozycji, jeśli chodzi o rozwiązania technologiczne. 

To, że kraje zachodniej Europy mają duże ambicje klimatyczne, nie jest nowością. Jednak koncepcje zerowych emisji netto poparły też państwa Europy Środkowo-Wschodniej.

Przedstawiciel rządu Węgier z zadowoleniem przyjął plan Komisji, wskazując, że nie ograniczy się on do klimatu i energii, ale jest szeroką strategią rozwoju dla Europy w oparciu o innowacje.

Stanowisko Polski było bardziej zachowawcze. Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek zauważył, że strategia będzie warunkować nie tylko przyszły kształt polityki klimatyczno-energetycznej UE, ale też mocno wpłynie na gospodarki państw unijnych i ich rozwój.

- Polska popiera cele porozumienia paryskiego, w szczególności popieramy dążenie do równoważenia emisji pochłanianiem w drugiej połowie stulecia - oświadczył Mazurek. Problem w tym, że plan przygotowany przez Brukselę przewiduje, że takie równoważenie miałoby mieć miejsce już w 2050 r.

- Strategia zaproponowana przez Komisję Europejską przewiduje dużo szybsze osiągnięcie celu neutralności klimatycznej. Ważne jest wskazanie przez KE szacunków kosztów i korzyści wynikających z osiągnięcia tego celu - zaznaczył podczas otwartej dyskusji ministrów Mazurek.

Jego zdaniem nie da się go osiągnąć poprzez ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, dlatego Polska postuluje zwiększenie roli pochłaniania CO2. Wskazał w tym kontekście na dużą rolę, jaką miałyby odgrywać lasy.

Climate Action Network, zrzeszająca organizacje zajmujące się ochroną środowiska, oceniła, że stanowiska państw członkowskich, które uznały, że strategia pojawia się w dobrym czasie, są zachęcające.

Strategia do 2050 r. przewiduje osiem scenariuszy, aby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych zgodnie z założeniami porozumienia paryskiego. Wskazane zostały ścieżki, które zakładają redukcję emisji gazów cieplarnianych między minus 80 proc. (w porównaniu z 1990 r.) a zerową emisją gazów cieplarnianych netto do połowy tego stulecia. Komisja opowiada się za najbardziej ambitnymi rozwiązaniami, przewidującymi, że UE stanie się gospodarką neutralną dla klimatu.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Państwa UE chcą iść w kierunku neutralności klimatycznej. Polska bardziej sceptyczna

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!