Państwa UE nie potwierdziły wsparcia dla instalacji CCS

Państwa UE nie potwierdziły wsparcia dla instalacji CCS
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Żaden projekt wychwytywania i składowania CO2 (CCS) nie otrzyma dofinansowania UE w pierwszej rundzie programu NER300, którego celem jest m.in. rozwój CCS. Póki co większość rządów, w tym polski, nie potwierdziło krajowego współfinansowania tych projektów.

Poza Polską w pierwszej rundzie własnego współfinansowania nie potwierdziły także: Wielka Brytania, Francja, Włochy, Rumunia i Portugalia.

Holendrzy zrobili to zbyt późno, wystartują więc po unijne dofinansowanie w drugiej rundzie. Komisja Europejska ma nadzieję, że więcej rządów zgłosi projekty z własnym współfinansowaniem w drugiej rundzie kwalifikowania projektów do dofinansowania. Ma się ona odbyć "jak najszybciej w przyszłym roku".

"Celem programu (NER300 - PAP) było wsparcie źródeł odnawialnych, ale także CCS. Dostaliśmy wiele dobrych wniosków w sprawie projektów, które mogły otrzymać wsparcie, ale ponieważ program NER300 może pokryć tylko 50 proc. finansowania, konieczne jest sponsorowanie projektów, albo kraje członkowskie muszą zagwarantować drugie 50 proc. (kosztów). Niestety w żadnym przypadku CCS tak się nie stało" - mówiła na konferencji prasowej komisarz UE ds. klimatu Connie Hedegaard.

Dodała, że teraz do rządów należy przygotowanie na czas dofinansowania projektów i że warunki programu, w tym wielkość dofinansowania, nie będą zmieniane w drugiej rundzie kwalifikowania projektów. "Mam powody wierzyć, że będą pewne projekty CCS, które znajdą się w drugiej rundzie i że potwierdzenia rządów (dofinansowania) będą gotowe" - zaznaczyła Hedegaard. W drugiej rundzie do rozdania będzie prawdopodobnie ok. 1 mld euro, w tym 274 mln euro na CCS przeniesione z pierwszej rundy.

We wtorek Komisja Europejska ogłosiła natomiast 23 innowacyjne projekty z zakresu energii odnawialnej, którym przydzielono unijne dofinansowanie w ramach pierwszej rundy programu NER300. Otrzymają one w sumie ponad 1,2 mld euro. Wśród nich znalazł się jeden polski projekt - instalacja do otrzymywania etanolu z celulozy w Goświnowicach. Ma ona otrzymać do 30,9 mln euro wsparcia UE. Dla porównania wsparcie otrzymają m.in. trzy projekty z Niemiec na łączną kwotę 204,9 mln euro, dwa projekty z Francji na kwotę 204,3 mln euro i jeden projekt Holandii w wysokości 199 mln euro.

Minister środowiska Marcin Korolec powiedział w poniedziałek dziennikarzom w Brukseli, iż nie przypuszcza, żeby polski rząd zgłosił się po unijne dofinansowanie na budowę instalacji do wychwytywania i składowania CO2 (CCS) w elektrowni węglowej w Bełchatowie.

Pilotażowa instalacja do wychwytywania i składowania CO2 (CCS), planowana w elektrowni węglowej w Bełchatowie, o szacunkowym koszcie ok. 600 mln euro, była w lipcu w czołówce projektów CCS, które miały szansę na przyznane dofinansowania w ramach unijnego programu NER300.

Od pewnego czasu spekuluje się, że rządy w Europie wycofują się z finansowania projektów demonstracyjnych CCS. Jest to na obecnym etapie kosztowna, dopiero testowana w UE technologia obniżania emisji CO2, zwłaszcza z elektrowni węglowych. Z takiego projektu we Francji wycofał się ostatnio koncern ArcelorMittal.

Program KE "Rezerwy dla nowych instalacji 300" (zwany też NER300) jest finansowany ze sprzedaży 300 mln pozwoleń na emisję CO2. Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) w ramach finansowania pierwszej rundy programu sprzedał 200 mln tych pozwoleń, a na drugą rundę sprzeda ich 100 milionów. KE ma nadzieję, że drugą porcję pozwoleń uda się sprzedać za wyższą niż obecnie cenę (ok. 7 euro za jedno pozwolenie uprawniające do emisji jednej tony CO2) dzięki zawieszeniu aukcji części pozwoleń. Plan ten jednak muszą jeszcze zatwierdzić rządy i Parlament Europejski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!