Pawlak: morska energetyka wiatrowa ma bardzo duży potencjał

Pawlak: morska energetyka wiatrowa ma bardzo duży potencjał
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zmiany na rynku energetycznym zachodzą bardzo szybko. Morska energetyka wiatrowa ma bardzo duży potencjał- powiedział podczas piątkowego seminarium "Perspektywy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce", minister gospodarki Waldemar Pawlak.

"Dziś mamy wyzwanie związane z bardzo dynamicznym procesem zmian. Jeżeli w Niemczech podjęto decyzję o zamykaniu energetyki nuklearnej, to powstaje (...)pytanie, co zastąpi tak duży potencjał wytwarzania (...). Na pewno energetyka wiatrowa na morzu (...) może być ważnym, alternatywnym rozwiązaniem - powiedział.

Pawlak dodał, że kwestie związane z tym rodzajem energetyki są istotne również w perspektywie dyskusji w Polsce. "Jeszcze pół roku, rok temu przed Fukushimą ( chodzi o awarię w japońskiej elektrowni atomowej w wyniku marcowego trzęsienia ziemi - PAP) była dość powszechna akceptacja dla programu energetyki nuklearnej, to w tej chwili jest dużo wątpliwości" - stwierdził.

W 30 maja partie niemieckiej koalicji rządzącej ustaliły, że do 2022 r. Niemcy zrezygnują z korzystania z energii atomowej. Większość z 17 elektrowni atomowych w Niemczech zostanie wyłączona do 2021 r. Trzy siłownie będą jednak w razie potrzeby produkować prąd do 2022 r. Mają one pełnić rolę bufora bezpieczeństwa w sytuacji, gdyby proces przechodzenia na odnawialne źródła energii nie postępował w zakładanym tempie i krajowi groziłyby deficyty energii elektrycznej.

Jak podkreślił Pawlak, z analiz społecznych wynika, że nawet, gdy obywatele chcą elektrowni nuklearnej, to nikt nie chce jej u siebie.

"Nawet jeżeli ludzie akceptują energetykę nuklearną, to mówią: dobrze, ale na drugim końcu Polski, nie blisko mojego miejsca zamieszkania" - powiedział Pawlak.

Dodał, że w takiej sytuacji energetyka odnawialna, w tym wiatrowa ma wielkie szanse na rozwój.

"Konieczne jest jednak podejście, które pozwalałoby budować wytwarzanie energii, która będzie miała dużą gwarancję stabilności" - stwierdził. Jako przykład podał powiązanie energii odnawialnej z energetyką szczytowo-pompową.

W elektrowni szczytowo-pompowej zamienia się energię elektryczną na energię potencjalną grawitacji poprzez wpompowanie wody ze zbiornika dolnego do górnego w okresie nadwyżki produkcji nad zapotrzebowaniem na energię elektryczną (np. w nocy), a następnie, w godzinach szczytu, następuje odwrócenie procesu.

"Nie wiem, czy w Żarnowcu (jedno z potencjalnych miejsc lokalizacji dla przyszłej polskiej elektrowni jądrowej - PAP) powstanie elektrownia nuklearna, ale do tego czasu wykorzystanie tej infrastruktury, która tam obecnie jest, może być tu ciekawym elementem budowania stabilnego wytwarzania energii" - powiedział Pawlak.

Jak wynika z raportu o energetyce wiatrowej w Polsce, który powstał pod koniec 2010 r. przy współpracy Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, budowa instalacji wiatrowych w naszym kraju kosztuje 5-7 mln zł za 1 MW zainstalowanej mocy. Z dokumentu wynika, że największy koszt to sama turbina wiatrowa - ok. 80 proc. inwestycji. Pozostałe wydatki to m.in.: budowa dróg dojazdowych i fundamentów pod konstrukcję (w sumie 7 proc. kosztów). Inwestor musi również w wydatkach uwzględnić koszty przyłączenia do sieci (ok. 6 proc. całości), koszt projektu (ok. 4 proc.); w przypadku farm wiatrowych dochodzi jeszcze wewnętrzna sieć energetyczna (1 proc.) oraz m.in. ubezpieczenie (1 proc.).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!