Pawlak przeciwko głębszej redukcji emisji CO2

Pawlak przeciwko głębszej redukcji emisji CO2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wicepremier Waldemar Pawlak jest przeciwny podwyższaniu na szczeblu europejskim opłat za emisję CO2. Minister gospodarki opowiada się za taką zmianą polityki klimatycznej, by głębszą redukcję emisji zastąpić naciskiem na poprawę efektywności energetycznej.

"Jasno i zdecydowanie podkreślamy potrzebę zmiany strategii w polityce europejskiej, aby o polityce klimatycznej mówić w sposób warunkowy. Dalsze ambitniejsze cele i redukcje mogą być nakreślone tylko wówczas, kiedy inne, kluczowe kraje emitujące CO2 na świecie zgodzą się na podobne poziomy redukcji" - powiedział w poniedziałek w Katowicach wicepremier.

Przypomniał, że "Polska zablokowała dalsze określanie zwiększania redukcji emisji do czasu, dopóki nie będzie porozumienia globalnego". Jednocześnie strona polska postuluje postawienie większego nacisku na wzrost efektywności energetycznej i lepsze wykorzystanie europejskich surowców.

"Należy postawić efektywność energetyczną przed polityką klimatyczną (). Proponujemy, aby bardzo aktywnie wchodzić w obszar efektywności energetycznej. Warto angażować siły i środki tam, gdzie mówimy o oszczędności energii i efektywnym wykorzystaniu europejskich surowców energetycznych, by Europa była mniej uzależniona od zewnętrznych dostaw bardzo drogiej energii" - dodał wicepremier.

Według Pawlaka jeszcze kilka lat temu UE w swoich dokumentach zakładała konieczność przygotowania się na sytuację, gdy cena ropy ok. 2030 roku przekroczy 100 USD za baryłkę. Tymczasem już w ubiegłym roku przekroczyła 120 USD.

"To jest miara zmian na rynku europejskim. W tej sytuacji nie ma powodu, aby administracyjnie podwyższać cenę za emisję CO2; trzeba natomiast bardzo efektywnie wykorzystywać energię i surowce energetyczne" - podkreślił Pawlak, podając również przykład gazu łupkowego, który może być znacznie tańszy od obecnych, zewnętrznych dostaw.

Zdaniem wicepremiera "zmniejszenie zależności od dostaw zewnętrznych surowców energetycznych będzie budowało lepsze bezpieczeństwo Europy". Wskazał, że jest to również ważne z perspektywy Śląska, który wnosi swój wkład do tego, by surowce energetyczne były wykorzystywane w sposób najbardziej wydajny i efektywny.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pawlak przeciwko głębszej redukcji emisji CO2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!