Pawlak przekonany, że Polska przeforsuje zmiany w pakiecie klimatycznym UE

Pawlak przekonany, że Polska przeforsuje zmiany w pakiecie klimatycznym UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wicepremier Waldemar Pawlak jest przekonany, że strona polska przeforsuje postulowane przez siebie zmiany w unijnym pakiecie klimatyczno-energetycznym. Jego zdaniem, takie sygnały płyną ze strony francuskiej, która przewodzi obecnie w UE.

Podczas czwartkowej wizyty na Śląsku, związanej z obchodami Barbórki, wicepremier przypomniał, że kluczowym polskim postulatem jest wprowadzenie tzw. systemu benchmarkingowo- aukcyjnego, zamiast zakupu całości uprawnień do emisji CO2 w energetyce na aukcjach już od 2013 r.

- Wydaje się, że uda nam się to rozwiązanie przeforsować, wbrew pesymistycznym ocenom i maruderom, którzy uważali, że należy wziąć uszy po sobie i brać to, co dają. W UE nie ma tak jak w Związku Radzieckim, że wszystko musi być pod jeden szymel. Jeżeli się ma racjonalne argumenty to można wybronić swoje rozwiązania - powiedział dziennikarzom w Katowicach Pawlak.

- Wydaje się, że ten system może zostać przyjęty. W każdym razie z rozmów z ministrem Borloo (francuski minister ds. ekologii i energii Jean-Louis Borloo - PAP) i przedstawicielami prezydencji francuskiej, wynikało, że można będzie doprowadzić do sytuacji, w której będziemy mieli rozwiązanie dostosowane do naszych realiów, czyli nie będzie obciążeń - uważa minister gospodarki.

Benchmarking polega na znalezieniu najbardziej efektywnej w UE technologii dla danego rodzaju elektrowni (np. spalającej węgiel kamienny) i przyznaniu darmowych uprawnień wszystkim, którzy stosują taką technologię. Pozostałe firmy płaciłyby za część emisji. Dochodzenie do pełnego systemu aukcyjnego w energetyce następowałoby natomiast stopniowo, co najmniej do 2020 r.

Pawlak podkreślił, że przy wprowadzeniu systemu benchmarkingowo-aukcyjnego, "technologie węglowe nie będą obciążone nieuzasadnionymi opłatami za prawa do emisji CO2". Sprawa jest kluczowa dla polskiej energetyki, opartej głównie na węglu - kamiennym i brunatnym.

Mówiąc o planach związanych z wychwytywaniem i magazynowaniem dwutlenku węgla, aby nie trafiał do atmosfery, minister podkreślił, że - jak wskazują dotychczasowe badania - w Polsce nie ma możliwości zmagazynowania tak olbrzymich ilości CO2, dlatego należy szukać innych rozwiązań. Jako przykład wskazał prowadzone w Lublinie i Częstochowie badania nad wykorzystywaniem CO2 do produkcji, w drodze reakcji chemicznych, alkoholu czy badania nad ogniwami węglowymi.

- Przy nowych technologiach węgiel może być bardzo obiecującym paliwem, ale potrzebne są rozwiązania, pozwalające na zredukowanie emisji nie tylko CO2, ale także metanu - wskazał wicepremier, opowiadając się za szerszym gospodarczym wykorzystaniem tego towarzyszącego złożom węgla gazu.

Według wcześniejszych informacji, ważnym polskim postulatem w rozmowach o unijnym pakiecie klimatyczno-energetycznym jest również, obok systemu benchmarkingowo-aukcyjnego, określenie tzw. korytarza cenowego, czyli maksymalnych i minimalnych cen za prawa do emisji tony dwutlenku węgla.

Decyzje w kształcie pakietu mają zapaść w grudniu, choć ostatnie wypowiedzi wielu zaangażowanych w rozmowy osób wskazują, że ostateczne regulacje mogą być przyjęte dopiero w przyszłym roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pawlak przekonany, że Polska przeforsuje zmiany w pakiecie klimatycznym UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!