PE chce wprowadzić bardziej przejrzyste etykiety energetyczne

PE chce wprowadzić bardziej przejrzyste etykiety energetyczne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Parlament Europejski w Strasburgu przegłosował w środę nowe zasady etykietowania efektywności energetycznej na sprzętach AGD. Oznaczenia mają być bardziej czytelne; ze skali usunięte zostaną też kategorie z plusami, jak np. A+.

Europosłowie chcą wprowadzenia na etykietach energetycznych jasnej skali od A do G i zlikwidowania, w ciągu pięciu lat, zwiększającej się liczby plusów (czyli oznaczeń: A+, A++, A+++). Nowe oznaczenia w sposób czytelny pokazywać będą klasę efektywności energetycznej danego modelu produktu i całkowitą konsumpcję energii w skali rocznej, podaną w kilowatogodzinach. Parlamentarzyści uważają, że aktualnie obowiązujący system etykietowania energetycznego stał się mało przejrzysty i nie oddaje poziomu rozwoju technologicznego. Konsumentów dezorientować może zwłaszcza przepełnienie i bałagan w zakresie najwyższych klas efektywności energetycznej.

Obecnie większość sprzętów na rynku spełnia wymagania "klasy A", ustanowione w 2010 r. Żeby więc doprecyzować efektywność energetyczną produktu, do oznaczeń zaczęto dodawać plusy. Dziś 25 proc. produktów na rynku UE znajduje się na szczycie skali A, a 50 proc. - w dwóch najwyższych skalach efektywności A+B. Teoretycznie więc większość gospodarstw domowych w Unii korzysta ze sprzętu o najwyższej efektywności energetycznej.

Zmienione skale powinny zostać wprowadzone w ciągu 21 miesięcy lub 6 lat (w zależności od rodzaju produktu) od momentu wejścia przepisów w życie. Utrzymany zostanie wygląd etykiet i ich kolor, od ciemnozielonego po czerwony. Jeśli w przypadku niektórych produktów niedozwolone będą klasy energetyczne F i G, powinny one zostać oznaczone na szaro.

Parlament chce także, aby sprzęty testowane były w warunkach jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych. Komisja Europejska powinna opublikować średnie wyniki dla poszczególnych sprzętów oraz metody pomiaru w odniesieniu do określonych produktów.

Posłowie chcą także stworzenia strony z kompleksową bazą produktów, aby konsumenci mieli możliwość ich porównania.

Nowe regulacje nie obejmą sprzętów używanych lub z drugiej ręki. Nie będą dotyczyć także urządzeń służących do transportu, jak windy lub pasy transmisyjne, które pozostają w tym samym miejscu podczas eksploatacji.

Dzięki etykietowaniu energetycznemu klienci mogą porównywać produkty pod kątem ich efektywności energetycznej i świadomie decydować się na zakup sprzętów energooszczędnych. Przyczynia się to do oszczędności energii i obniżenia rachunków za prąd. Jak podkreślają europarlamentarzyści, nowe przepisy będą miały pozytywny wpływ na rozwój rynku UE, bo będą sprzyjały innowacjom w zakresie wytwarzania tego typu sprzętów i inwestycjom w ich produkcję. Tym bardziej, że efektywność energetyczna jest zasadniczym elementem klimatyczno-energetycznej polityki UE do 2030 r.

Negocjacje z Radą UE na temat wprowadzenia nowych przepisów rozpoczną się w najbliższych tygodniach.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PE chce wprowadzić bardziej przejrzyste etykiety energetyczne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!