PE niewielką większością poparł apel o 30-proc. redukcję CO2

PE niewielką większością poparł apel o 30-proc. redukcję CO2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Parlament Europejski w rezolucji przed 18. konferencją klimatyczną w Dausze zaapelował, by UE podniosła do 30 proc. swój cel redukcji emisji CO2. Zapis uzyskał niewielką większość. Także rok temu PE apelował o zwiększenie unijnego celu ponad 20 proc. do 2020 r.

Apel o zwiększenie unijnego celu redukcji emisji CO2 do 30 proc. regularnie pojawia się w planie pracy europarlamentu. Został on odrzucony w lipcu ub.r., w nieco złagodzonej formie został przegłosowany przed ubiegłoroczną konferencją klimatyczną w Durbanie. Wówczas europosłowie w niewiążącej rezolucji zaapelowali o zwiększenie celu ponad obecne 20 proc. do 2020 r., nie wymieniając wprost 30 proc.

"W interesie UE jest zmierzanie do celu ochrony klimatu na poziomie 30 proc. (redukcji emisji CO2-PAP) do 2020 r., kreując tym samym zrównoważony wzrost, dodatkowe miejsca pracy i zmniejszając zależność od importu energii" - brzmi zapis przegłosowanej w czwartek niewiążącej rezolucji PE. Za tym zapisem głosowało 331 eurodeputowanych, przeciw było 306.

Podczas środowej debaty w PE w Strasburgu cypryjski minister ds. europejskich Andreas Mawrojanis przypomniał, że UE deklaruje zwiększenie celu redukcji emisji do 30 proc., o ile to samo uczynią inne gospodarki. "Mam pewne uwagi do tych 30 proc. Bardzo ważny +kamień milowy+, byśmy mogli przyczynić się do zwalczania zmian klimatycznych, znalazł się w pakiecie, który przyjęła UE (w 2008 r.). To jest pakiet ambitny mający na celu zmniejszenie emisji o 20 proc. - w stosunku do poziomu z 1999 r. - do 2020 r. (...) Dążąc do zmniejszenia tych emisji nawet o 30 proc. UE ma nadzieję, że przekona również inne wielkie gospodarki (np. Chiny i USA - PAP) do podobnych zobowiązań" - powiedział minister.

"Huragany, burze, powodzie będą zdarzały się coraz częściej, trzeba przekonać ludzi, że przejście na bardziej zieloną gospodarkę oczywiście kosztuje, ale zwróci się wielokrotnie w porównaniu do sytuacji, w której nie uczynilibyśmy nic. Im bardziej ludzie zdadzą sobie z tego sprawę, tym więcej uda się nam wynegocjować. Oczywiście konferencja w Dausze nie będzie łatwa, ale pamiętajmy, że w Durbanie chociaż też nie było łatwo i było wiele czarnowidztwa, udało się wypracować zachęcające rozwiązania" - mwiła podczas środowej debaty komisarz UE ds. klimatu Connie Hedegaard. Wyjaśniła, że celem konferencji w Dausze (Katar) jest przygotowanie gruntu pod nowe porozumienie klimatyczne w 2015 r.

W rezolucji europosłowie wyrazili nadzieję, że inne kluczowe gospodarki, poza UE, zdecydują się przyłączyć do kolejnego okresu obowiązywania obniżającego światowe emisje Protokołu z Kioto, którego pierwszy okres obowiązywania wygasa w tym roku. Ma to stworzyć "most" między starym a nowym światowym porozumieniem planowanym na 2015 r. Poza UE warunkowe przystąpienie do drugiego okresu Kioto zadeklarowały Norwegia, Szwajcaria, Nowa Zelandia, Australia i Ukraina.

Europosłowie wyrazili też obawy w związku z przeniesieniem na drugi okres Kioto nadwyżek tzw. przyznanych jednostek emisji CO2 (AAU). Nadwyżki takie posiadają m.in. kraje Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska, która sprzeciwia się ich ograniczeniu. Europosłowie sądzą, że przeniesienie AAU podkopie wysiłki na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych.

Ponadto PE w czwartkowej rezolucji wyraził poparcie dla włączenia międzynarodowego lotnictwa do unijnego systemu handlu emisjami (ETS), wobec "odwetowych środków handlowych ze strony USA, Chin i Indii". Zaapelował też o zajęcie się emisjami generowanymi przez statki.

18. konferencja klimatyczna ONZ w Dausze odbędzie się w dniach od 3 do 7 grudnia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PE niewielką większością poparł apel o 30-proc. redukcję CO2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!