PE popiera rozwój czystych technologii energetycznych, w tym węglowych

PE popiera rozwój czystych technologii energetycznych, w tym węglowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Parlament Europejski zatwierdził w środę Europejski Plan Strategiczny w dziedzinie Technologii Energetycznych, który ma być wsparciem dla rozwoju czystych technologii węglowych, energetyki jądrowej, a także wykorzystania źródeł odnawialnych, takich jak słońce, woda czy wiatr.

- Obecne wyzwania, jak zapobieganie ocieplaniu się klimatu i koszty związane z emisją CO2, nakładają na naszą gospodarkę duże obciążenia. Trzeba więc ograniczyć emisje, aby zmniejszyć koszty. Kluczem do rozwoju są inwestycje w bezemisyjne technologie - powiedział sprawozdawca raportu w tej sprawie, eurodeputowany PO Jerzy Buzek.

Jego zdaniem "Polska ma tu szczególnie dużo do skorzystania i wygrania. Nasza energetyka oparta na węglu wymaga przebudowy technologicznej. Musimy więc opracować i zastosować technologie sprawnego wytwarzania prądu elektrycznego z węgla oraz wyłapywania i składowania CO2 (ang. CCS)".

Nowe technologie będą potrzebne do redukcji emisji jak najmniejszym kosztem. W raporcie podkreślono, że niektóre z nich, takie jak CCS, mają szczególnie duży potencjał, dostarczają bowiem UE nowych sposobów eksploatacji lokalnych, więc tanich zasobów energii bez zwiększania emisji CO2.

Według szacunków KE osiągnięcie do 2020 roku ambitnych celów UE związanych z energią i zmianami klimatycznymi (redukcja emisji CO2 o 20 proc. i 20-procentowe wykorzystanie energii odnawialnej) ma kosztować 70 mld euro rocznie. Dlatego eurodeputowani podkreślili, że do osiągnięcia tych celów niezbędne jest obniżenie kosztów zielonej energii i pobudzanie innowacyjności w sektorze energetycznym.

Buzek postuluje przeznaczenie ze środków UE dwóch miliardów euro rocznie na dodatkowe finansowanie niskoemisyjnych technologii.

- UE musi osiągnąć cele w zakresie redukcji gazów cieplarnianych i energii odnawialnej, zachowując konkurencyjną gospodarkę. Dlatego proponuję wsparcie ze środków unijnych dla tanich, niskoemisyjnych technologii energetycznych - przekonywał.

W raporcie podkreślono, że rozwój tych technologii ma istotne znaczenie także dla zachowania bezpieczeństwa energetycznego UE w obliczu rosnącej zależności od importu energii, którego spodziewany wzrost ma osiągnąć 65 proc. w 2030 r. Zależność od samego importowanego gazu prawdopodobnie sięgnie 84 proc. dostaw do 2030 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!