XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

PGE, Tauron, Enea, Energa - porównujemy wielkość produkcji i sprzedaży detalicznej prądu

PGE, Tauron, Enea, Energa - porównujemy wielkość produkcji i sprzedaży detalicznej prądu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dane za 2018 rok potwierdziły, że grupa PGE umocniła swoją pozycję na rynku produkcji energii elektrycznej, utrzymując zarazem pozycję lidera w sprzedaży detalicznej prądu. W minionym roku największym dystrybutorem energii elektrycznej był nadal Tauron, z ciągle dużą przewagą nad PGE.

  • W 2018 roku grupa PGE wyprodukowała 65,91 TWh energii, a według wstępnych danych jej najwięksi konkurenci na tym rynku, tj. grupy Enea i Tauron, wytworzyły odpowiednio 26,5 TWh i 16,2 TWh energii.
  • PGE pozostaje liderem sprzedaży detalicznej prądu; w 2018 r. sprzedała odbiorcom końcowym blisko 42,6 TWh; drugi na tym rynku Tauron wg wstępnych danych w ubiegłym roku sprzedał około 34,5 TWh.
  • Grupa Tauron pozostaje liderem dystrybucji energii elektrycznej; w 2018 wg wstępnych danych dostarczyła klientom końcowym ok. około 49,9 TWh; druga w dystrybucji  PGE zamknęła ubiegły rok z dostawami 36,41 TWh energii.

W Polsce, generalnie rzecz biorąc, nadal istnieje dodatnia korelacja pomiędzy wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną a wzrostem gospodarczym, co oznacza, że wzrost gospodarczy powoduje zapotrzebowanie na energię elektryczną i w konsekwencji wzrost jej zużycia. Tak też było w ubiegłym roku. 

- W 2018 r. wzrost PKB wyniósł ponad 5 proc., a z tego około jedna trzecia przełożyła się na wzrost zużycia energii, czyli o 1,7 proc. W ubiegłym roku zużyliśmy w Polsce ponad 170 TWh energii, a o ile samo zużycie energii wzrosło, to jej produkcja spadła. Różnica została pokryta przez nadwyżkę importu nad eksportem - stwierdził Emil Wojtowicz, wiceprezes PGE.

W 2018 roku, według PSE, produkcja energii elektrycznej w Polsce spadła w stosunku do 2017 roku o niespełna 0,4 proc. Import wyniósł ponad 8,5 TWh, przy eksporcie niespełna 3 TWh.

Czytaj więcej: W ubiegłym roku znów wzrosło zużycie prądu

Na rynku produkcji lider jest jeden


W ubiegłym roku największym producentem energii elektrycznej w Polsce była nadal grupa PGE, co oczywiście nie jest zaskoczeniem. Natomiast warto zwrócić uwagę na to, jak na umocnienie PGE wpłynęło przejęcie aktywów od EDF, które w 2017 r. były konsolidowane w wynikach od listopada, a w 2018 już przez cały rok.

- Nabyte aktywa EDF w sumie wyprodukowały (w 2018 roku - red.) ponad 10 TWh energii elektrycznej, czyli 15-16 proc. całej naszej produkcji - wskazał Emil Wojtowicz.

W 2018 roku grupa PGE wyprodukowała 65,91 TWh energii i było to o 16 proc. więcej niż rok wcześniej. Grupa PGE po przejęciu aktywów EDF Polska wzmocniła swoją pozycję w segmencie wytwarzania i jest jego liderem rynkowym.

W I półroczu 2018 roku udział grupy PGE w produkcji energii elektrycznej netto w Polsce wyniósł 43 proc. Udziały kolejnych największych producentów energii wynosiły wtedy: Enea - 17 proc., Tauron - 9 proc., ZE PAK - 4 proc., PKN Orlen i PGNiG Termika po 3 proc., Energa - 2 proc. (dane wg sprawozdania PGE za 2018 rok).

Mocną drugą pozycję na rynku produkcji energii elektrycznej w Polsce zajmuje Enea, którą zbudowała stopniowo, przejmując elektrownię Połaniec i uruchamiając pod koniec 2017 nowy blok w elektrowni Kozienice. Według wstępnych danych grupa Enea w 2018 roku wyprodukowała ok. 26,5 TWh energii wobec niespełna 21 TWh rok wcześniej. Tauron w tym zestawieniu jest trzeci z 16,2 TWh energii.

W 2018 roku niewielki spadek produkcji energii zanotowała grupa Energa, do około 3,9 TWh z około 4,3 TWh w 2017 roku, a było to spowodowane głównie, jak wynika z prezentacji wynikowej grupy, obniżeniem produkcji ze źródeł OZE (gorsze warunki hydrologiczne, słabsza wietrzność). W 2018 r. wg wstępnych danych mniej energii brutto wyprodukował Tauron, bo było to 16,21 TWh wobec 18,41 TWh, a mimo to, wg wstępnych danych, poprawił wynik EBITDA segmentu wytwarzanie.

- To efekt przyjęcia przez Tauron specyficznej strategii sprzedaży energii, która się sprawdziła. Najkrócej rzecz ujmując, Tauron stosunkowo dużo energii sprzedawał na rynku spotowym, gdzie ceny były znacząco lepsze niż na rynku terminowym - komentował dla WNP.PL  niedawno Paweł Puchalski, Santander Biuro Maklerskie.

Tauron nadal liderem w dystrybucji


Informacje napływające z grup energetycznych wskazują, że w 2018 roku, podobnie jak w poprzednich latach, liderem segmentu dystrybucji energii elektrycznej pozostała grupa Tauron, a konkretnie należąca do tej grupy firma Tauron Dystrybucja.

Tauron podał, że wg wstępnych danych w ubiegłym roku wolumen dystrybucja energii elektrycznej dostarczonej do odbiorców końcowych, czym w grupie zajmuje się właśnie Tauron Dystrybucja, wyniósł około 49,9 TWh, a w 2017 roku było to około 49 TWh.

Na drugim miejscu w segmencie dystrybucji pozostaje PGE Dystrybucja, która w 2018 roku dostarczyła swoim klientom 36,41 TWh energii wobec 35,34 TWh rok wcześniej. Trzecim dystrybutorem w 2018 była Energa Operator z dostawami na poziomie 22,5 TWh, a czwartym Enea Operator, która wg wstępnych danych w 2018 roku dostarczyła odbiorcom około 19,9 TWh energii.

- Utrzymujemy wciąż dominującą pozycję w grupie kapitałowej, w budowie jej wyniku. EBITDA linii biznesowej dystrybucja w roku 2018 wyniosła 1704 mln zł wobec 1732 mln zł rok wcześniej. Odnotowaliśmy historycznie najwyższy poziom dystrybuowanej energii elektrycznej. Osiągnął on ponad 22,5 TWh - stwierdził Piotr Dorawa, prezes Energa Operator, lidera linii biznesowej dystrybucja grupy Energa.

Według danych ze sprawozdania PGE za 2018 rok udział poszczególnych grup energetycznych w wolumenie dystrybuowanej energii elektrycznej w 2017 roku przedstawiał się następująco: Tauron - 35 proc., PGE - 25 proc., Energa - 16 proc. i Enea - 14 proc.

Lider produkcji liderem sprzedaży detalicznej


W Polsce w segmencie sprzedaży detalicznej, obejmującym sprzedaż do odbiorców końcowych - zarówno odbiorców indywidualnych, małych i średnich przedsiębiorstw, jak i dużych przedsiębiorstw przemysłowych, większość sprzedaży realizowana jest, jak zauważa w sprawozdaniu za ubiegły rok PGE, przez cztery największe grupy energetyczne oraz innogy Polska.

- Liderami pozostają grupa PGE oraz Tauron, koncentrując wspólnie około 60 proc. rynku. Zarówno PGE, jak i Tauron sprzedają energię elektryczną do ponad 5 mln klientów. Pomimo coraz większej liczby konkurentów w segmencie, w tym przedsiębiorstw, dla których energia elektryczna nie jest podstawowym produktem, udział firm spoza czterech największych polskich grup jest nadal niewielki. Liderzy skupiają blisko 90 proc. rynku. Oprócz nich istotną rolę zachowuje innogy Polska bazujące na sprzedaży powiązanej ze świadczoną przez grupę rolą dystrybutora na terenie Warszawy, a także PKP Energetyka - czytamy w sprawozdaniu zarządu PGE z działalności grupy w 2018 roku.

Z podanych tam informacji wynika, że w I półroczu 2018 roku udział poszczególnych grup w sprzedaży energii elektrycznej do odbiorców końcowych przedstawiał się następująco: PGE- 31 proc., Tauron - 25 proc., Energa i Enea po 15 proc. (pozostali 14 proc.).

Z danych za 2018 roku wynika, że grupa PGE w ubiegłym roku sprzedała odbiorcom końcowym blisko 42,6 TWh energii, notując tym samym 5-proc. wzrost rok do roku. Tauron w minionym roku, wg wstępnych danych, sprzedał w detalu około 34,5 TWh, co oznaczałoby, że utrzymał ją na poziomie z 2017 roku (34,9 TWh).

Grupa Energa podała, że w 2018 roku osiągnęła sprzedaż detaliczną w wysokości około 19,8 TWh wobec około 20,6 TWh rok wcześniej.

- W ramach sprzedaży detalicznej w 2018 roku nastąpił spadek wolumenu sprzedaży do klientów na rynku polskim (efekt spadku sprzedaży do klientów biznesowych przy niewielkim wzroście sprzedaży do gospodarstw domowych) oraz na rynku słowackim (efekt wygaszania działalności na rynku detalicznym w tym kraju). Sprzedaż do klientów biznesowych spadła w związku ze wzmożoną konkurencją na rynku polskim - czytamy w sprawozdaniu zarządu Energi za 2018 rok.

Enea podała wstępne dane za 2018 rok, ale w przypadku sprzedaży detalicznej podała łączną sprzedaż energii elektrycznej i gazu. Wyniosła ona wg tych danych około 21,5 TWh wobec około 18,9 TWh rok wcześniej. Na informację o sprzedaży samej energii elektrycznej odbiorcom końcowym trzeba poczekać do publikacji przez Eneę ostatecznych wyników za 2018 rok. W 2017 roku  sprzedała odbiorcom końcowym około 17,9 TWh energii elektrycznej.

Czytaj również: PGE niebawem wybierze generalnego wykonawcę dużej inwestycji
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PGE, Tauron, Enea, Energa - porównujemy wielkość produkcji i sprzedaży detalicznej prądu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!