XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

PGE twardo idzie na giełdę po prestiż i kasę

PGE twardo idzie na giełdę po prestiż i kasę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kryzys nie zniechęcił PGE do debiutu w I kw. 2009 r. Największa grupa energetyczna w kraju planuje inwestycje warte 30-50 mld zł.

Polska Grupa Energetyczna (PGE), największa krajowa firma w branży, nie rezygnuje z planów rychłego debiutu na giełdzie. Nie zniechęca jej ani kryzys, ani giełdowe kłopoty Enei - informuje "Puls Biznesu".

— Sytuacja na rynku z pewnością będzie miała wpływ na nasze plany, ale na razie nie widzimy powodu, żeby je radykalnie zmieniać. Jesteśmy w nieco innym położeniu niż Enea. Po pierwsze, wpływy uzyskane z emisji giełdowej nie przesądzą o naszych inwestycjach. Mamy inne możliwości ich finansowania. Na giełdzie zależy nam m.in. ze względu na wiarygodność, transparentność i stymulację do poprawy efektywności, jakie zapewnia status spółki publicznej. Po drugie, w przeciwieństwie do Enei, nie mamy widoków na prywatyzację z udziałem inwestora strategicznego, bo program rządu zakłada pozostawienie PGE pod kontrolą państwa. Giełda jest więc dla nas jedyną szansą na częściową prywatyzację — mówi Tomasz Zadroga, prezes PGE.

Inwestycje PGE w najbliższych 10-15 latach mają wynieść 30-50 mld zł.

— Przedział jest bardzo szeroki, bo mówimy o odległej perspektywie czasowej i musimy brać pod uwagę zmianę warunków na rynku energii. Nasza ostrożność w formułowaniu deklaracji wiąże się również z przygotowaniami do wejścia na giełdę — wyjaśnia Tomasz Zadroga.

Spółka nie chce ryzykować, że jej zapowiedzi się nie spełnią, bo ofercie publicznej w Warszawie ma towarzyszyć prywatna emisja akcji w USA. Tamtejsze przepisy są bardzo restrykcyjne i grupa nie chce ryzykować procesów o odszkodowania.

Według prezesa PGE, rewizja planów inwestycyjnych grupy jest możliwa m.in. ze względu na rosnące koszty budowy nowych mocy wytwórczych w energetyce. Według szacunków grupy koszt wybudowania 1 MW w technologii węglowej wynosi obecnie 1,5-2 mln EUR.

— Jeszcze niedawno było to 1-1,5 mln EUR. Jeżeli obecna tendencja się nie zmieni, do realizacji będziemy wybierać wyłącznie inwestycyjne perełki — zapowiada w "Pulsie Biznesu" Tomasz Zadroga.

— Z pewnością powstaną dwa nowe bloki po 1 tys. MW w Elektrowni Opole, które chcemy oddać do użytku w latach 2014-15. W 2015-16 r. zamierzamy wybudować blok o mocy niespełna 500 MW w Elektrowni Turów. Nieco później, prawdopodobnie w 2016 r., chcemy uruchomić blok o mocy około 800 MW w Zespole Elektrowni Dolna Odra (ZEDO) — wylicza prezes PGE.

Jak czytamy w "Pulsie Biznesu" inwestycje w Opolu są już zaprojektowane. PGE zamierza ogłosić przetarg na generalnego wykonawcę w I połowie 2009 r. Pozostałe projekty są na etapie decyzji grupy kapitałowej. Blok w ZEDO, zlokalizowanym na Pomorzu, ma być budowany w technologii węglowej, a nie gazowej.

PGE nie ma na razie w planach inwestowania w elektrownie gazowe. Grupę nadal interesuje natomiast technologia jądrowa, jednak z rozpoczęciem przygotowań do budowy atomówki czeka na konkretne decyzje rządu.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PGE twardo idzie na giełdę po prestiż i kasę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!