PGNiG: energetyka i chemia alternatywą dla polityki URE

PGNiG: energetyka i chemia alternatywą dla polityki URE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Na inwestycje w energetykę i sektor chemiczny patrzymy trochę jak na budowanie alternatywy dla polityki regulacyjnej prezesa URE - powiedział w rozmowie z "Gazetą Prawną" Radosław Dudziński, wiceprezes odpowiedzialny za strategię PGNiG.

- Jeśli nie możemy sprzedawać gazu z godziwym zyskiem, chcemy czerpać zyski z jego przetwarzania na produkty, które dzisiaj przynoszą duże zyski. Nie chodzi tylko o nawozy, ale i inne produkty chemiczne, np. tworzywa sztuczne. Jeśli chodzi o energię, to sytuacja jest podobna. Niemal wszyscy specjaliści prognozują, że ceny energii w Polsce będą rosły z dwóch powodów - limitów emisji dwutlenku węgla i konieczności budowy nowych mocy. Jeśli cena certyfikatu CO2 będzie na poziomie 60 euro za tonę, to powstanie miejsce dla energetyki opartej na gazie - powiedział "Gazecie Prawnej" wiceprezes Dudziński..

Jeśli chodzi o przejęcie którejś z firm energetycznych, to - zdaniem Radosława Dudzińskiego - możliwe są dwie drogi. - Jedną z nich są przejęcia, jednak muszą się one zmieścić w naszych planach inwestycyjnych, a priorytetem jest wydobycie i dywersyfikacja - powiedział "GP".

Firma myśli też o zaangażowaniu się od podstaw w budowę czy modernizację istniejących elektrowni i elektrociepłowni. - I tu pojawia się obszar współpracy z sektorem chemicznym, bowiem posiada on wiele elektrociepłowni zakładowych, które można istotnie rozbudować. Zakładom chemicznym moglibyśmy zapewnić dostawy energii i ciepła w oparciu o przewidywalne warunki cenowe, a nadwyżki moglibyśmy sprzedawać do sieci - powiedział "GP" R. Dudziński.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!