PGNiG liczy na rozwój kogeneracji gazowej

PGNiG liczy na rozwój kogeneracji gazowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przyjęte niedawno rozwiązanie dot. wsparcia kogeneracji wesprze doraźnie rentowność istniejących źródeł, ale nie wpłynie na decyzje inwestycyjne o budowie nowych jednostek kogeneracyjnych, które weszłyby do eksploatacji po 2018 r. Czekamy na systemowe, oddziałujące długofalowo uregulowania, które zwiększą atrakcyjność nowych inwestycji w elektrociepłownie gazowe – mówi wnp.pl Marcin Lewenstein, dyrektor Departamentu Strategii PGNiG.

Jak PGNiG ocenia potencjał rozwoju energetyki gazowej w Polsce? Obecnie budowa elektrowni gazowych jest nieopłacalna (dlatego Tauron z KGHM zrezygnowali z projektu w Blachowni), ale co z elektrociepłowniami gazowymi (Tauron z PGNiG buduje taki blok w Stalowej Woli, Orlen we Włocławku, kilka projektów ma PGE)?

Przy obecnym poziomie cen energii elektrycznej i uprawnień do emisji dwutlenku węgla elektrownie gazowe rzeczywiście nie są atrakcyjnymi projektami dla inwestorów. Inaczej jednak może być w przypadku kogeneracji. Sprawne gazowe układy kogeneracyjne powinny docelowo zastąpić wysłużone węglowe kotły, poprawiając znacząco bezpieczeństwo energetyczne miast oraz umożliwić dostosowanie majątku wytwórczego do zaostrzonych standardów ochrony środowiska od 2016 r. Gaz jest paliwem, którego spalanie nie powoduje emisji związków siarki i pyłów oraz w porównaniu do węgla charakteryzuje się ponad dwukrotnie niższą emisyjnością CO2. Jest to niewątpliwa zaleta, która powinna być wzięta pod uwagę, przede wszystkim przy planowaniu rozwoju przedsiębiorstw ciepłowniczych zasilających lokalne i miejskie systemy cieplne.

Większa produkcja energii elektrycznej w skojarzeniu to także odpowiedź na rosnące potrzeby związane z zasilaniem aglomeracji miejskich i dużych odbiorców przemysłowych. Konieczne jest jednak zagwarantowanie opłacalności tego typu inwestycji poprzez implementację odpowiedniego systemu wsparcia dla inwestycji w kogenerację gazową. Przyjęte niedawno rozwiązanie wesprze doraźnie rentowność istniejących źródeł, ale nie wpłynie na decyzje inwestycyjne o budowie nowych jednostek kogeneracyjnych, które weszłyby do eksploatacji po 2018 roku. Czekamy na systemowe, oddziałujące długofalowo uregulowania, które zwiększą atrakcyjność nowych inwestycji w elektrociepłownie gazowe. Będą one dobrze współgrać z korzystnymi dla inwestorów zmianami zachodzącymi po stronie liberalizacji rynku i zwiększenia podaży gazu.

Motorem do zwiększania udziału błękitnego paliwa w polskim miksie energetycznym staną się: uruchomienie terminala LNG, budowa przez OGP Gaz-System nowych interkonektorów z państwami ościennymi, intensyfikacja wydobycia gazu ze złóż krajowych oraz w przyszłości wydobycie gazu z łupków. W konsekwencji działania te spowodują zwiększenie wolumenu dostępnego na rynku gazu ziemnego, który może być zagospodarowywany m.in. w blokach gazowo-parowych, takich jak realizowane obecnie w Grupie Kapitałowej PGNiG EC Stalowa Wola czy EC Żerań. Dlatego też zasadne wydaje się wspieranie kogeneracji gazowej, która powinna mieć, obok energetyki opartej na węglu, a także OZE, zapewnione stałe miejsce w docelowym, optymalnym bilansie energii.

O ile może docelowo wzrosnąć krajowe zużycie gazu po oddaniu bloków w Stalowej Woli i Włocławku i innych planowanych projektów elektrociepłowni gazowych?

Sprzedaż gazu do sektora energetycznego w 2015 roku może osiągnąć poziom ok. 1,5 mld m3 w przeliczeniu na gaz ziemny wysokometanowy. Przyjmuje się, że w 2015 roku będzie oddana do użytku elektrociepłownia gazowa w Stalowej Woli. Oprócz niej na gaz ziemny będą pracować m.in. elektrociepłownie w Gorzowie Wielkopolskim, Nowej Sarzynie, Rzeszowie, Lublinie, czy Zielonej Górze. Planowana jest również budowa bloku gazowo-parowego w EC Żerań, którego roczne zapotrzebowanie na gaz kształtować się będzie w granicach 0,5 mld m3.

Czy rozwój energetyki gazowej może zostać wstrzymany przez międzynarodowe zawirowania polityczne ?

Co najmniej trzy czynniki przesądzają o tym, że w dłuższym horyzoncie bezpieczeństwo dostaw gazu dla energetyki będzie zapewnione. Po pierwsze, szybko zwiększają się możliwości realizacji dostaw z innych kierunków niż wschodni - co umożliwiają interkonektory łączące nas z rynkiem europejskim przez południową i zachodnią granicę, fizyczna możliwość odwrócenia przepływu gazu w tranzytowym gazociągu jamalskim oraz oddanie do terminala LNG.

Po drugie, dzięki inwestycjom PGNiG w ostatnich latach poprawiła się też znacząco ilość pojemności magazynowych, którymi dysponujemy w kraju. Po trzecie zaś, Polska pozostaje ważnym krajem tranzytowym i jednocześnie dysponuje możliwością sprowadzania gazu ze wschodu zarówno przez Białoruś, jak i Ukrainę, co również ogranicza ryzyko przerwania dostaw z tego kierunku Jeśli do tego dodamy, że około 4,3 mld metrów sześciennych gazu ziemnego wydobywamy w kraju, to zasadna wydaje się teza, że bezpieczeństwo dostaw nie powinno być czynnikiem, który może znacząco ograniczyć rozwój energetyki gazowej w Polsce.

Rozmawiał: Dariusz Ciepiela

O uwarunkowaniach nowych inwestycji będzie mowa podczas panelu dyskusyjnego „Inwestycje w sektorze energii” jaki odbędzie się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Na panel zapraszamy 8 maja br. w godz. 12.00-14.00 do budynku Altus.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PGNiG liczy na rozwój kogeneracji gazowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!