Piechociński pisze do KE ws. wytycznych dla energetyki

Piechociński pisze do KE ws. wytycznych dla energetyki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński jest zaniepokojony unijnymi wytycznymi dla energetyki. W liście do KE ocenił, że projekt nowych regulacji w tej sprawie utrudni dostosowywanie się energetyki do celów klimatyczno-energetycznych.

Piechociński zgłasza zastrzeżenia do przyjętego w grudniu projektu nowych wytycznych w sprawie pomocy państwa na ochronę środowiska i energetykę (projekt EEAG). Z poniedziałkowego komunikatu Ministerstwa Gospodarki wynika, że zdaniem ministra propozycje KE skomplikują sprawne wykorzystanie środków z Nowej Perspektywy Finansowej na lata 2014-2020 na zadania z zakresu energetyki.

"Unijny projekt może znacznie utrudnić realizację celów zrównoważonego rozwoju, a w szerszej perspektywie budowę wewnętrznego rynku energii" - ocenił wicepremier. W jego opinii, wytyczne utrudnią tworzenie odpowiednich warunków do inwestowania w infrastrukturę energetyczną, która jest niezbędna do zapewnienia wydajności i bezpieczeństwa energetycznego.

Zastrzeżenia wicepremiera budzi także ograniczenie zakresu wsparcia sektora energetycznego (chodzi o przepisy w sprawie tzw. włączeń blokowych). Sektor ten został wykluczony z możliwości udzielenia pomocy regionalnej. W opinii Piechocińskiego ograniczenie korzystania sektora energetyki ze środków unijnych utrudni wypełnienie przez Polskę celów określonych w pakiecie klimatyczno-energetycznym i Strategii Europa 2020.

Zdaniem ministra te wyłączenia należy zrekompensować poprzez zwiększenie możliwości wsparcia w ramach pomocy państwa na ochronę środowiska i energetykę oraz rozszerzenie zakresu kosztów, które mogą być objęte pomocą publiczną.

Piechociński podkreślił, że proponowane przez Komisję Europejską zapisy projektu naruszają traktatowe zasady subsydiarności i proporcjonalności. Jego zdaniem nie pozwalają też na zachowanie neutralności technologicznej w kształtowaniu miksu energetycznego przez kraje członkowskie, które dysponują odmiennymi uwarunkowaniami technologicznymi i klimatycznymi w zakresie zapewnienia dostaw energii, a co za tym idzie, stosowania określonych technologii energetycznych i środowiskowych.

"Oprócz aspektu środowiskowego liczy się również bezpieczeństwo dostaw energii, dlatego też konieczne jest dopuszczenie wspierania mechanizmów interwencyjnych na rynku energii także ze źródeł konwencjonalnych i jądrowych" - wskazano w komunikacie MG.

Szef resortu gospodarki krytycznie ocenia pominięcie infrastruktury sieci dystrybucyjnych energii elektrycznej w definicji infrastruktury energetycznej. Sieć ta ma istotne znaczenie w związku z wypełnianiem zobowiązań energetyczno-klimatycznych w zakresie OZE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Piechociński pisze do KE ws. wytycznych dla energetyki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!