XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Piechociński wzywa do budowy energetycznego OPEC

Piechociński wzywa do budowy energetycznego OPEC
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do budowy nowej organizacji regulującej rynek surowców energetycznych na kształt OPEC wezwał w środę w Baku wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Jego zdaniem taka organizacja chroniłaby m.in. przed wykorzystaniem energii jako narzędzia politycznego.

Piechociński podkreślił, że zmieniający się rynek energii, na którym doszło do nagłego spadku cen i zaufania, wymaga nowych regulacji. Organizacja pomogłaby więc realizować niezakończone inwestycje w różnych częściach świata, reagować na wyzwania związane z polityką klimatyczną, a także chronić interesy firm działających na rynku energii.

Według Piechocińskiego struktura mogłaby najpierw objąć swym zasięgiem państwa Unii Europejskiej oraz jej sąsiadów. Do tego w jego opinii niezbędna jest jednak współpraca rządów i koncernów energetycznych.

"Co takiego się stało, że tak dużo mówimy o bezpieczeństwie i solidarności energetycznej? (...) Rynek, z rynku dostawcy, stał się rynkiem odbiorcy. A jednocześnie pojawiło się niebezpieczeństwo gry energią jako bronią polityczną" - powiedział wicepremier.

"Musimy odnaleźć wspólnotę, bo energia staje się wyzwaniem" - dodał.

Polski wicepremier był gościem organizowanej co roku w Baku konferencji Kaspijska Ropa i Gaz.

Występujący przed nim azerbejdżański minister energetyki Natig Alijew mówił o rozwoju projektów dywersyfikujących dostawy do UE z regionu Morza Kaspijskiego, a także perspektywie włączenia ich w unijny projekt Gazowego Korytarza Południowego.

Azerbejdżan jest głównym udziałowcem budowanego z Turcją gazociągu transanatolijskiego (TANAP). Po upadku projektu Nabucco to jedyny nierosyjski szlak dostaw gazu ze wschodu. UE chciałaby, aby stał się częścią korytarza południowego.

Budowa TANAP-u rozpoczęła się w marcu tego roku. Według planów ma zakończyć się w 2018 r. Koszt inwestycji wyceniono na 10 mld dolarów. Gazociąg będzie miał początkową przepustowość 16 mld m sześć. gazu rocznie, która do roku 2026 zwiększy się do 32 mld m sześć. TANAP na granicy turecko-greckiej i turecko-bułgarskiej połączy się z siecią gazową Unii Europejskiej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Piechociński wzywa do budowy energetycznego OPEC

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!